Kentin hayali olan 5 yıldızlı otel projesi görücüye çıktı

Kentin hayali olan 5 yıldızlı otel projesi görücüye çıktı
13 Eylül 2019, 09:12
Amasya'nın uzun yıllardır hayali olan 5 yıldızlı otel projesi nihayet hayata geçiriliyor.

Amasya'nın uzun yıllardır hayali olan 5 yıldızlı otel projesi, Amasya Valiliği İl Özel İdaresi tarafından hayata geçiriliyor.

Amasya'da inşa edilecek 5 yıldızlı otel projesinin tanıtım toplantısı Amasya İl Özel İdaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Dr. Osman Varol, “Eğer ortaya koyduğumuz 2023 yılında 1 milyon turist hedefine ulaşabilmemiz için mutlaka ve mutlaka beş yıldızlı bir otele sahip olmamız, hatta belki birden fazla otele sahip olmamız gerekiyor” dedi.

Kendine özgü müşteri çekebilen beş yıldızlı otellerin Amasya’nın ölçeğindeki özellikle turizmin belirli bir sezona yayıldığı şehirlerde sezonun 12 aya yayılabilmesi için sahip olunması gereken nitelikle işletmeler olduğuna değinen Vali Varol, bu eksikliği giderebilmek için bütün paydaşlar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir çaba içerisine girdiklerini ifade etti.

İhale sonrası sözleşme imzalandı

Mülkiyeti Amasya İl Özel İdaresi’nde bulunan, Ziyaret Belediyesi sınırları içindeki eski Taş Ocağı mevkisinde yap-işlet-devret modeli ile kamu-özel sektör işbirliğiyle bir beş yıldızlı otelin yapılması için başlatılan çalışmalarda süreç devam ediyor.

Bu kapsamda Amasya İl Özel İdaresi tarafından özellikleri belirtilen taşınmaz üzerine Amasya turizmine önemli bir katkı sağlayacak, gece konaklama sayısını artıracak beş yıldızlı otel inşaatı için Kamu Taşınmazlarınının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmelik gereğince, 24.12.2018 tarihinde yerel, ulusal basın ve Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla ihale ilanına çıkılmış, 3 aylık askı süresinden sonra 04.03.2019 tarihinde saat 14.00’de kapalı teklif usulü ile ihale gerçekleştirilmiş ve ihale neticesinde ihalede başarılı bulunan Armada Kurumsal Hizmetler Limitet Şirketi’ne “Ön İzin” verilmesi uygun görüldü. İlgili firma ile Amasya İl Özel İdaresi arasında 18.03.2019 tarihinde 1 yılı süreli geçerliliği bulunan ön izin sözleşmesi imzalandı. 1 yıllın ön izin sürecinde yatırımcı firma tarafından bürokratik işlemlerin tamamlanarak gerekli izin ve ruhsat sürecinin tamamlanması öngörülmekte ve bu süre sonunda yatırımcı firma ile irtifak hakkı sözleşmesi imzalanması öngörülüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha