Rota

Kemal Kılıçdaroğlu: Turizmci iki mali yükün kaldırılmasını istiyor

Kemal Kılıçdaroğlu: Turizmci iki mali yükün kaldırılmasını istiyor
18 Mart 2020, 11:27
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabında bir video mesaj paylaştı.

Halka Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerilerine uyma çağrısı yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Vatandaş olarak ben dikkat edeceğim, sizler dikkat edeceksiniz. Hayatın akışı içinde hepimiz dikkat etmek zorundayız. Bilimin ve aklın ışığında bu sorunu aşabiliriz” dedi.

Salgın nedeniyle ciddi ekonomik sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ekonomi alanındaki tedbir önerileri sıraladı. Kılıçdaroğlu'nun turizm sektörüne yönelik önerileri şöyel:

'Turizmci iki mali yükün kaldırılmasını istiyor'

Alacağımız önlemlerden birisi de Turizm Tanıtma Fonu ve Konaklama Vergisi’nin kaldırılmasıdır. Her ne kadar bir yıl süreyle ertelendiyse de turizmciler bu iki mali yükün kaldırılmasını istiyorlar ve haklılar. Koronavirüsün bütün dünyayı etkilediğini hepimiz biliyoruz. Uluslararası finans kuruluşları bu konuda kaynak ayırdılar. Bu kaynağı değişik ülkelere tahsis edecekler. Türkiye’nin de bu kaynaktan yararlanması için ivedilikle girişimlerde bulunması önemlidir"

'İşsizlik sigortası fonu kullanılmalı'

Bu süreç pek çok kişinin işsiz kalmasına yol açabilir. İşverenler bazen sağlık nedeniyle işçileri zorunlu olarak izne çıkarabiliyorlar. Bazen bu ücretsiz izin de olabiliyor. Ama bunların sağlık sigortalarının, sosyal güvenlik sigortalarının bir şekliyle yatması lazım. İşsizlik sigortası kara gün için var. Dolayısıyla işsizlik sigortası fonunun bu çerçevede kullanılması lazım. Bugün parlamentoda işsizlik sigortası fonunun en azından belli bir bölümünün kredi garanti fonuna aktarılmasıyla ilgili bir düzenleme var. En büyük arzumuz bu düzenlemeden süratle vazgeçilmesi ve kanun teklifinin parlementodan çekilmesidir

'Kamu garantilerinin ödemesi 1 yıl ertelensin'

Yaşanan büyük sağlık krizinin aşılması için her şeyden önce paraya ihtiyaç var. Paranın olduğu yerde bu sorun daha rahat çözülür. Peki parayı kimden alacağız, parayı nasıl alacağız, tasarrufu nereden yapacağız? Malum Merkez Bankası’nın yedek akçeleri vardı, aslında bugün için kullanılması gerekirken o yedek akçeler daha önce başka yerler için kullanıldı. Bugün yapılması gereken şudur: Kamu özel işbirliğiyle yapılan ve garanti verilen ödemeler bir yıl için, sadece bir yıl için ödenmesin ertelensin. Bir yıl için ertelenirse kamu ciddi bir gelir kaynağına kavuşmuş olacak. Bu da bizim önerilerimizden birisidir.

'Süratle sicil affı çıkarılmalı'

Bugün sağlık sorunu yaşıyoruz, dünya bu sorunu yaşıyor ama sonuçta küçük işletmeler, orta boy işletmeler, sanayiciler bir şekliyle yaşadıkları sorunu aşmak için bankalardan kredi çekeceklerdir. Ama sicil affı çıkarılmadığı takdirde pek çok KOBİ’nin (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler), esnafın bankadan kredi çekme şansı yok. O nedenle bir an önce, süratle bir sicil affının çıkması lazım. Sicil affının çıkması, sorunu yaşayanların sorunu aşmak için bankalara başvurduklarında kredi almalarına olanak sağlayacaktır."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun koronavirüs salgınına yönelik alınacak tedbirlerle ilgili önerilerini paylaştığı video şöyle:

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha