Kaynak pazarlarda son durum... Operatörlerden sıcak değerlendirmeler!

Kaynak pazarlarda son durum... Operatörlerden sıcak değerlendirmeler!
24 Kasım 2022, 16:17
Antalya'da gerçekleştirilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde Türkiye'nin turizmde en önemli kaynak pazarlarından en çok turist getiren tur operatörlerinin temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı.

Kongrede moderatörlüğünü AKTOB Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu'nun yaptığı 'Kaynak Pazarlarda Durum' başlıklı oturumda MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, Anex Tour CEO'su Vural Karasu, TUI Türkiye Satın Alma Müdürü Hasan Öztürk, ve Destination Touristic Services Genel Müdürü Ertan Sakallı değerlendirmelerde bulundu.

MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya 2019'da Türkiye'ye ye gelen İngiliz sayısının 2 milyon 900 bin civarında olduğunu bu rakamın 2022'de 3 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Türk havayolu şirketleri 2019'a göre İngiltere'ye frekans düşürdü

İngiltere pazarından Türkiye'ye gelecek sene kaç turist gelir diye sormadan önce havayolu şirketlerinin İngiltere-Türkiye arasındaki uçuş frekans sayısına bakılması gerektiğini belirten Karakaya, " 2019'da İngiltere'den Türkiye'ye tüm havayolu şirketlerinin toplam 397 frekansı varmış. Bu sayının 168'ini THY, Pegasus, Corendon, Sun Express gibi Türk havayolu şirketlerin uçuşları oluşturmuş. 2023'te İngiltere- Türkiye arasındaki toplam uçuş frekansı sayısı 558'e yükselmiş. Ama bu sayı içinde Türk şirketlerin uçuş frekansı sayısı sadece 136. Türk şirketleri frekans sayısını düşürmüşler. Bu nasıl etkileyecek Türkiye turizmini. Online kısmını çok etkileyecek. Frekans sayısı 136'da kalırsa ne yazık ki online da istediğimiz başarıyı elde edemeyeceğiz.

Böyle giderse İngiltere'den 3.5 milyon turiste ulaşırız

İngiltere pazarında geleneksel olarak 31 Aralığa kadar tüm rezervasyonların yüzde 20'sinin gerçekleşmiş olmasının beklendiğini ifade eden Karakaya, " Şu andaki rakam gelecek senenin çok üstün performans göstereceğini söylüyor İngiltere pazarının. Böyle giderse İngiltere pazarından Türkiye'ye gelecek turist sayısının 2023'te 3,5 milyon olarak gerçekleşmesini hayal olacağını düşünmüyorum. Pegas ve Anex'te İngiltere'ye yönelik frekanslarını açıklarsa zannediyorum bu seneki rakamın yüzde 20 civarı fazla müşteriye sahip olacağımızı düşünüyorum." diye konuştu.

Karasu: Oyun kurucular bizi istemiyor ama Avrupa'da büyümeyi kafaya koyduk

Anex Tour Ceo’su Vural Karasu da Anex’in Avrupa pazarındaki yatırımlarından bahsederek sözlerine başladı. Karasu, " 2022 yılında ilk defa normal bir operasyon yaptık" dedi. Kuzey Avrupa'da boşluk olduğunu oraya da Neckermann Travel ve Anex olarak gireceklerini belirten Karasu, " Orada da B2C olarak çalışacağız. Avrupa'da büyümeyi kafaya koyduk, zaman alacak. Orada oyun kurucular var. Çoğu da bizi istemiyor. Biraz zaman alacak. Sağolsun destek gördüğümüz otelci arkadaşlarımız var. Oyun kurucu değiliz ama oyun kurucu olacağımız zamanlar gelecek. Otelciler bizi desteklemeye devem etsin." diye konuştu.

Fiyat artırmaktan korkmayın

Otellerin ucuzluğu veya pahalılığındın para kazanmadıklarını belirten Karasu, " Yeter ki doğru fiyat uygulansın. Oteller son anda yüzde 80 doluluğa katlansın fiyatta yüzde 30 kırmasın. Türkiye’deki her şey dahil güçlü bir ürün. Otelci arkadaşlarımız fiyat artırmaktan korkmasın. Önemli olan doğru fiyat." dedi.

Öztürk: Türkiye, TUİ'nin büyük stratejisinin en önemli ayağı

TUI Türkiye Satınalma Müdürü Hasan Öztürk'e TUI’nin Antalya’ya ilişkin bakış açısı soruldu. Grup olarak pandemi sonrası büyümeye odaklandıklarını belirten Öztürk şöyle konuştu: " Ama bunun sürdürülebilir olması lazım. Her alanda tasarrufa gittik ama teknolojide tasarrufa gitmedik. Sürdürülebilirlik artık fantastik bir düşünce değil sürdürülebilir gelişme için artık çok önemli bir konu. Türkiye bizim için büyük stratejimizin en önemli ayağı. Türkiye'de entegre bir yapımız var. Aynı zamanda çok büyük bir otel grubuna sahibiyiz. Dolayısıyla hep birlikteyiz. 2022 yılında hedeflerimizi yakaladık hatta biraz da üzerine çıktık." dedi.

Türkiye'nin tanıtımı için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Öztürk, rekabetin sadece fiyatta yapılmaması gerektiğini hizmet kalitesinde de yarış olduğunu ifade etti.

Sakallı: Efsane bir yılın başlangıcı gibi görünüyor

Destination Touristic Services Genel Müdürü Ertan Sakallı'da faliyet gösterdikleri pazarlardaki mevcut durum hakkında bilgi verdi. Şirket bünyesindeki yatırımlarını Türkiye’ye yöneltmek ve büyümek gibi hedefleri olduğunu belirten Sakallı otelcilere zor dönemlerde hizmet kalitesinden taviz vermediği için ayrıca teşekkür etti.Sakallı, " Fiyat düşürme veya artırmak bizde ne gelir gider yaratıyor. Biz sadece satabilmeye bakıyoruz, Emareler iyi rahat olun, Efsane bir yılın başlangıcı gibi görüyor." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha