Kayıp yıllar…

Bülent Ecevit
Bülent EcevitGazeteci - Yazar
25 Aralık 2018, 13:01

Turizmde, 2014’ten sonra ‘Kayıp Yıllar’ yaşandı. 2018’de rekor sayı yakalansa da gelir konusunda henüz durum toparlanmış değil. Konaklama sektörü “2019’u da başarıyla atlatırsak 2020’ye mutlu-mesut gireriz” diyor. Turizm esnafı rekora karşın durumu toparlayabilmiş değil. Onlar da umutlarını 2019’a saklamış bekliyorlar.

Türkiye’ye gelen her 3 turistten birisine, yapılan konaklamanın ise 3’de 2’sine ev sahipliği yapıyor Antalya. 2018 yılı 13,5 milyonun üzerinde yabancı turist ile tamamlanıyor. Tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçiyor. Bu rakamlara büyük oranda deniz-kum-güneş turizmine dayalı olarak “herşey dahil” konsepti ile ulaştığını söylersek yanlış olmaz. Ama bunları aşıp daha çok şey yapılabileceğini unutmamak gerekir. Şimdi tanıtımın, reklamın tam zamanı. Yeni pazarlar eklenip rekor bir bütçe ile kampanya başlatılmalı.

Bugüne kadarki tanıtım ve reklam için ayrılan bütçe en az birkaç misli arttırılmalı. Ve hep söyleniyor, turizm çeşitlendirilmeli, 12 aya yayılmalı, diye. Sektörden elde edilen katma değerin artırılması isteniyorsa bunların sağlanması gerekiyor. Kültür, gastronomi, spor, fuar ve kongre turizmi gibi alanlara ağırlık verilmeli. Son yıllarda bu konularda bir ilerleme görülse de yeterli olduğu söylenemez.

Bu yıl rekor düzeyde misafir ağırladık diye övünmekle kalınmamalı. 2019’da tanıtım için de rekor düzeyde bütçe ayrılmalı. Sektörün içinde bulunan ve her gün çeşitli medya organlarında şirketinin reklamlarını gördüğümüz Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türk turizminin tanıtımı için de aynı cesaretle hareket etmeli. Reklam ve tanıtımın bu işin olmazsa olmazı olduğunu sektördeki herkesin bildiği bir durumdur. İşin uzmanları krizlerin ardından gerçekleşecek tanıtım ataklarının kalıcı etkisi olacağını söylüyor.

2016 yılı Türkiye için zordu, ancak Antalya için çok daha zor bir yıldı. Rusya ile yaşanan kriz Antalya ekonomisini ciddi oranda etkiledi. Bir de darbe girişimi yaşanınca yılı 6 milyonun altında bir ziyaretçi sayısıyla, dibe vurmuş oda fiyatları ile tamamlanmıştı. 2017 yılında turizm esnafı çok kötü etkilendi. Bu yılki yüksek turist sayısı gelir bakımından kurtarıcı etkisi yaptığı da söylenemiyor. Oysa bizler Euro ve Dolar’ın TL karşısındaki durumu sayesinde turizmcilerin yüzünün güldüğünü sanıyoruz. İşin aslı hiç de öyle değilmiş. Kayıp yılların zararının henüz karşılanamadığından bahsediyor sektörün yöneticileri, patronları.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2018’in oldukça iyi geçtiğini belirtiyor. 2016 ve 2017’de başka ülkelere giden turist, bizdeki fiyat-kalite dengesini görmüş oldu. Belki iyi olan tarafı da bu oldu. Başkan Ayık, 2019 yılı için ilk verilerin olumlu olduğunu belirtirken fiyat konusunda kayıp yılların ancak 2020’de yakalanabileceğini söylüyor. Ayık şöyle diyor: “Sanmayın ki 2018’de turist sayısında rekor kırıldı ve zararlar kapandı. Öyle bir dünya, öyle bir kazanç yok. Rekor kırıldı ama fiyatlar dipte rekor kırıldı.”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin’in de belirttiği gibi Antalya’ya artık daha fazla turistik yatak yatırımı yapılmaması gerekir. Tesislerin yenilenmesine, alternatif turizm ürünlerine ve turistik cazibe unsurlarına yatırıma odaklanılması turizmin geleceği için önemli. Hatta her bir otelin farklı bir tema ile birer cazibe unsuru haline getirebilmesi sağlanmalı.

Antalya’nın dünyayı kendisine çekebilecek birçok hikayesi var. 100’ün zerinde antik kente ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en değerli markası olarak bilinen Noel Baba, yani St. Nicholas bu topraklarda doğmuş. İnanç turizmi adına müthiş bir fırsat. Tarihin ilk kadın belediye başkanı Plancia Magna bu topraklarda yaşamış. Antalya Müzesi’nin dünyanın en zengin envanterine sahip müzelerinden birisi olduğunu da unutmamak gerekir.

Sektör, kayıp yılları telafi edebilecek güce ve enerjiye sahip. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un bunun öncülüğünü rahatlıkla yapabilecek deneyimi olduğu da bir gerçek.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha