Kavaloğlu: Otel çalışanları kira yüzünden yurtdışına gidiyor, lojman sorununu çözmeliyiz

Kavaloğlu: Otel çalışanları kira yüzünden yurtdışına gidiyor, lojman sorununu çözmeliyiz
21 Kasım 2023, 15:25
AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu turizm istihdamıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Türkiye turizminin pandemi sonrası çalışanlarını başka sektörlere kaptırdığını ifade eden Kavaloğlu, mevcut personeli korumak için otel işletmelerinin lojman yapımına ağırlık verdiğini bildirdi.

Kuzey Afrika ülkeleri turizm çalışanı talep ediyor, lojman sorununu çözmeliyiz

Kavaloğlu, şunları kaydetti: ‘’Pandemide tüm sektörler durdu. En ağır darbeyi turizm aldı. Personelimizi kaybettik. İç ve dış göçle birlikte konut kiraları arttı. Bu nedenle turizmde istihdamda sıkıntılar oldu. Turizm çalışanları yüksek kiralarla karşı karşıya kaldı. Turizm çalışanları ve üst düzey yöneticileri yurtdışına çıkmaya başladı. Turizm personeli ihraç etmeye başladık. Özellikle turizmde gelişmek isteyen Kuzey Afrika ülkeleri turizm çalışanı talep ediyor. Ülkemizde turizm çalışanlarının lojman sorununu çözmeliyiz. Bunun için otel işletmeleri lojman sayılarını artırıyor. Devletten lojman yapımı için arsa tahsisi girişimleri var. Türkiye turizminin uluslararası rekabette fark yaratan gücü istihdam.’’

Yorumlar
Aran Engin
23 Kasım 2023, Perşembe 04:00
Türkiye de , her şey dahil veya oda kahvaltı çalışan oteller, apart veya restoran tüm turizm işletmeciliği yapanların, lojmanları, kültür turizm bakanlığı tarafından, veya sağlık bakanlığı tarafından denetlenmesi gerekmektedir, tüm çalışanların büyük bir bölümü, insanî şartların altında yaşıyor, temizlik hijyen kötü durumda, amaç 3 öğün yemek + ve konaklama hizmetini sağlayan işletmelerin, bütün yükünü, elemanlar taşıyor, az işçi ile çok iş yapmaya çalışanlar mi dersiniz , sigortasız çalışanları mi ararsınız, sigortası temizlik departmanı olanlar , mutfakta portör muayenesiz çalışanları mi ararsınız, nereden tutsanız elinizde kalacak bir düzen var , turizm de , uzun çalışma saatlerinden bahsetmiyorum bile . Birileri bu işi düzeltmek için elini atmadan, turizm de bitecek bu gidişle cennet ülkemde.
Orçun Guvener
22 Kasım 2023, Çarşamba 08:22
Turkiyede tatil otellerinde çalışan personeller, Çevre köylerden toplama insanlar. Otele yalnız gelen erkek müşterilere COK KABA davranıyorlar. Potansiyel SUCLU muamelesi nde. Bulunuyorlar. Otelden gitsin diye HERSEYI yapıyorlar. Bu insanlar yüzünden 2020 den beri tatile gitmiyorum. Beni ve benim gibileri tatilden SOGUTTULAR. Daha az paraya Hırvatistan da tatil yapmak mumkun
Aydın Özdemir
22 Kasım 2023, Çarşamba 04:08
Lojman sorunu olduğu muhakkak.Bir diğer taraftan artan hayat pahalılığına uygun gelir artışı olmayışı ve kış döneminde işsiz kalmak gibi temel sorunlarda devam ediyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha