Katherina Köşkünü otele ünlü işadamı dönüştürecek

Katherina Köşkünü otele ünlü işadamı dönüştürecek
20 Ekim 2021, 11:05
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kars'ta Rus Çarı'nın yaptırdığı tarihi köşkün otele dönüştürülmesi için açtığı ihaleyi kazanan belli oldu.

Rus Çarı II. Nikolay’ın, Kars Sarıkamış ormanlarında 1897 yılında yaptırdığı Av Köşkü’nün kaderi belli oldu.

İhaleyi Turgut Torunoğulları kazandı

Bölge halkı tarafından 'Katherina Köşkü' olarak bilinen tarihi yapının otele dönüştürülmesi için düzenlenen ihaleyi Orka Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları kazandı. Torunoğulları'nın Orka Hotels markasıyla İstanbul, Marmaris, Fethiye ve Ölüdeniz'de otelleri bulunuyor.

Kendisi de Karslı

Kendisi de Karslı olan Orka Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları tarafından turizme kazandırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, köşkün restorasyon yapılması koşulu ile 49 yıllığına yatırımcılara tahsis edilmesi için 30 Temmuz’da ilana çıkarmıştı. İlan sonucuna göre Turgut Torunoğulları tarihi köşkü otel olarak işletebilecek.

100 yataklı otel yapabilecek

Bakanlık tarafından, Sarıkamış orman sınırları içinde yer alan köşklerin restorasyonun yanı sıra 0.1 emsalle, tarihi binalara uyumlu 100 yataklı otel yapımına da izin verilecek.

Cıbıltepe Kayak Merkezi’ne 4 kilometre, Sarıkamış merkeze ise 1 kilometre uzaklıktaki köşke ulaşım orman yolundan sağlanıyor.

Sarıkamış’a özgü sarı çam ağaçlarından çivi kullanılmadan Baltık mimarisi tarzında inşa edilen köşk, av köşkü ve ana köşk olarak 2 ayrı yapıdan oluşuyor.

Beton kolanlar sayesinde ayakta duran yapının ısıtması bu kolonlar içerisinden “peç” adı verilen sistemle sağlanıyor. Av köşkünde 11, yanındaki küçük ahşap bölümde ise 10 oda bulunuyor. Av köşkünde değerli misafirler ağırlanırken, asıl köşk ise çeşitli zamanlarda hastane ve saray olarak kullanılmış.

Osmanlı-Rus Savaşı sonrası 40 yıl Rusların hakimiyetinde kalan Sarıkamış’ta yaptırılan köşk, 1994’e kadar askeri amaçla kullanıldı.

Rus Çarı 2. Nikolay’ın eşi Katherina’ya ait olduğu zannedilen köşk, aslında Çar’ın hasta oğlu Aleksi için bir rehabilitasyon merkezi ve aynı zamanda da ailenin kışın ve yazın kullandığı av köşkü olarak yapıldı.

II. Nikolay’ın eşinin adı da Katherina değil Aleksandra. Ruslar tarafından, “Nikolay’ın Av Köşkü” olarak bilinen 124 yıllık tarihi yapı aynı zamanda Çarlık dönemine ait Türk filmlerinin çoğunun da çekim mekanı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha