Kasım'da Türkiye'nin payı düştü

Kasım'da Türkiye'nin payı düştü
08 Kasım 2023, 08:47
Rusların Kasım ayında en çok tur satın aldığı rotalar belli oldu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Kasım ayında Rusların en çok tur satın aldığı destinasyonları açıkladı

Türkiye tatil aramalarında Kasım'da 3. sırada

Rusya'da Kasım ayında turların yüzde 83'ü Rusya'nın da aralarında bulunduğu 5 ülkeye satıldı. Kasımda Rusya tatil beldelerinin payı artarken Türkiye'nin payı düştü. Rus turistlerin Kasım'da tatil aramalarında yüzde 22 ile Mısır ilk sırada yer aldı. Mısır'ı yüzde 18 ile Birleşik Arap Emirlikleri takip etti. 3. sırada ise ile yüzde 18 ile Türkiye geldi. Türkiye Ekim ayında Rus turistlerin taleplerinde yüzde 51,8 ile birinci sırada yer almıştı. Kasım'da Tayland yüzde 15'lik pay ile 4. sırada yer aldı. Kasım'da Rus turistlerin talebinde Rusya içindeki tatil beldeleri 6. sırada yer aldı.

Kasım'da tur satışlarında Mısır ilk sırada

Rus tur operatörlerinin Kasım için gerçekleşen tur satışlarında Mısır yüzde 23'lük payla ilk sırada yer aldı. Kasım ayında satışlarda Tayland yüzde 18, Rusya tatil beldeleri ise yüzde 15'lik payla üçüncü sırada yer aldı. Kasım'da Türkiye tur satışlarında yüzde 14'lük payla 4. sırada, BAE ise yüzde 13'lük payla 5. sırada yer aldı.

Türkiye turlarının süresi kısaldı

Kasım'da Rus turistler Türkiye'yle ilgili tatil arama sorgularının yüzde 71'inde 5 yıldız, yüzde 16'sında ise 4 yıldızlı oteli seçti. Ancak gerçek satışlar tasarruf yönünde bir eğilim gösterdi. 5 yıldızlı otelli turların satın alma oranı yüzde 60, 4 yıldızlı otellerde turların satın alma oranı ise yüzde 23 olarak gerçekleşti. Rus turistler Kasım'da Türkiye'de en çok Alanya turlarıyla ilgili arama yaptı. Rus turistlerin büyük çoğunluğu Kasım ayında çocuksuz olarak Türkiye'ye gidiyor. Türkiye'de turistlerin Kasım ayında ortalama tatil süresi 7 gece. Ekim ayında ortalama tatil süresi süresi 8.4 geceydi. Kasım ayında Türkiye'ye yapılan turların ortalama faturası 126 bin ruble oldu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha