Rota

Kariye müzesi mi yoksa camii mi?

Ahmet Zeki Apalı
Ahmet Zeki ApalıRehber
26 Ağustos 2020, 09:07

Anadolu barındırdığı tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik değerleri ile dünyanın en değerli mücevherlerindendir. O kadar çok uygarlığın izlerini taşımaktadır ki bunu Pir-i Rehberan Halikarnas Balıkçısı’nın “Uzatsam ayağımı yaslasam sırtımı bir ağaca, ayaklarım bir uygarlığın vücudum ise başka bir uygarlığın kalıntılarında olur” ifadesiyle de dile getirebiliriz.

Türkiye’de rehberliğin ne denli önemli olduğunu bir örnekle açıklayalım. Vakti zamanında Fransa’nın Eski Devlet Başkanı Georges Pompidou “Halikarnas Balıkçısı bana ne zaman rehberlik edebilecekse, Türkiye’ye o zaman gelmek isterim” diyerek Balıkçı’nın rehberliğinden övgü ile bahseder. Tıpkı Balıkçı gibi onun yolundan yürüyen biz rehberler, ülkemizin bütün değerlerini araştırır, öğrenir, sahiplenir ve koruyarak yerli yabancı turistlere aktarırız. Değerleri özümseyip onları o kadar içtenlikle aktarırız ki bazen yabancı bir devlet adamını, bazen bir diplomatı, çoğunlukla da ülkemize ön yargılarla gelmiş milyonları büyüleriz. İşte o milyonlar ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin on milyonlarca dolarlık bütçelerle yapamayacağı tanıtımı çok daha etkili bir şekilde yaparlar. Onların en çok etkilendikleri nokta, ülkemizdeki kültürel değerlerin varlığı, iyi korunması ve oraları rahatça ziyaret edebilmeleridir.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip, içindeki mozaik ve fresklerle bu alanda dünya üzerindeki nadide eserlerden biri sayılan Kariye Müzesi’nin cami olarak kullanımı kararı her ne kadar ülkemizi yönetenlerin siyasi tercihi olsa da, bir zamanlar stratejik sektör ilan edilen turizm açısından, ülke tanıtımı ve hoşgörü mayalanmasının gerçekleştiği topraklar bakımından doğru olmamıştır inancındayım. Biz rehberlerin dinler arası diyalog ve hoşgörüyü anlatırken farklı dinlere ait kültürel mekanların gezdirilmesi ile ülke turizmine günü birlik değil uzun vadeli kalıcı faydalar sağladığımızı düşündüğümüz bir değer, müze olarak korunsa daha isabetli olurdu kanaatindeyim. Alınan son kararın uygulanması durumunda ülkenin turizm gelirlerinden kayıplar yaşamasının yanında imajının da zedeleneceğini, biz rehberlerin asli görevlerinden olan tanıtımın zorlaşacağını, meslektaşlarımızın da iş alanlarının daralmasıyla gelirlerinin azalacağını üzülerek belirtmek isterim.

Ülkemizin, turizm çalışanlarının ve aynı zamanda rehberlerin genel menfaatlerine uygun olduğuna inandığım “Kariye’nin müze olarak korunması” düşüncemi açıklamayı, eski bir meslek üst kuruluşu yöneticisi olarak naçizane görevim kabul ediyorum.

Bu uyarılarımı da tamamen samimi duygularımla yanlıştan dönülebileceğine inanarak yapıyorum.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Ahmet Zeki Apalı
Yorumlar
Aslım
27 Eylül 2020, Pazar 07:31
Katılmıyorum Zeki Bey, İznik Ayasofya, Trabzon Ayasofya, İstanbul Ayasofya hala ziyaret edilebiliyor ve ücretsiz olduğu için daha fazla... Velev ki Kariye Camisi ve hemde Müzesi aynı şekilde daha fazla ziyaretçi alacaktır. İçerisinde sadece freksler var, birde yapının özellikleri... Aynen diğer aslına döndürülen yapılarda olduğu gibi. Yani sırf yaranalım veya para kazanalım diye geçmişimizi inkarmı edelim. Öncelikle ecdadımızın ve bizlere burayı vatan kılan Fatih ten buyana tüm şehitlerimizin kemiklerini sızlatırız.
Yılmaz Dilaver
27 Ağustos 2020, Perşembe 07:40
Altına imzamı atıyorum.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha