Kararın ardından 482 yolcusuyla geldi

Kararın ardından 482 yolcusuyla geldi
06 Ekim 2021, 13:43
Kuşadası Limanı'nda kruvaziyer gemi hareketlilik başladı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Ege Port Limanı'na Norveç bayraklı 'Viking Sea' isimli kruvaziyer gemisi, çoğunluğu Amerikalı 482 yolcusuyla yanaştı.

Yunanistan'ın kararı etkili oldu

Pandemi nedeniyle geçen yıl Türkiye'deki kruvaziyer limanlarına girişi yasaklayan, bu limanlara uğrayan gemilere de 15 gün karantina şartı getiren Yunanistan, Galataport İstanbul ile Kuşadası'nı yasak kapsamından çıkardı.

Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias, iki limana da 1 Ekim tarihinden itibaren deniz hudut kapılarını açtıklarını duyurmasının ardından Kuşadası Ege Port limanına ilk seferini gerçekleştiren Norveç Bayraklı Viking Sea isimli kruvaziyer gemisinin gelmesi sevinçle karşılandı.

Viking Sea isimli kruvaziyer gemisinden inen çoğunluğu Amerikalı yolculardan bir bölümü İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti ve Meryemana Evi’ni ziyarete giderken, tur programına katılmayan yolcular ise Kuşadası Çarşısı’nı gezip, alışveriş yaptı.

Kuşadası Limanı ve turizmi için önemli bir gün olduğunu belirten Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Bölge Direktörü Aziz Güngör, “3 hafta önce ülkemize ilk kruvaziyer gemi seferi Kuşadası limanına gerçekleşmişti. Bugünkü gerçekleşen gemi seferinin önemi ise, Yunanistan deniz hudut kapılarını çok uzun zamandır Türkiye’ye kapalı tutuyordu. Bu nedenle birçok kruvaziyer gemisi Türkiye’ye sefer yapamıyordu. Bu konuda ciddi bir uğraşı oldu ve en sonunda Yunan makamları Türkiye’de sadece Kuşadası ve İstanbul limanı olmak üzere iki limana deniz hudut kapılarını açtı. Bu haberden sonra birçok gemi firması Türkiye’yi tekrar programına almaya başladı. Norveç bayraklı Viking Sea isimli kruvaziyer gemisi de bunlardan ilki. Bu yüzden bu seferin özelliği Yunanistan’ın Türkiye ile kararından sonra gelen ilk gemi olması” dedi.

Viking Sea isimli kruvaziyer gemisinin kaptanı Magus Bergen’e Aziz Güngör tarafından plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha