Karantina oteline dava... Tazminat ve ücret iadesi isteniyor

Karantina oteline dava...  Tazminat ve ücret iadesi isteniyor
12 Ağustos 2021, 10:34
Karantina otellerinin insan hakkı ihlali olduğunu savunan İngiliz hukuk bürosu PGMBM, zorla karantinaya alınanlar için tazminat ve ücret iadesi davası açtı.

Gezginlerin haklarını savunan bir hukuk bürosu, İngiltere'nin karantina otel politikasına karşı adli inceleme talebinde bulundu.

İngiltere’de aşıları tam olmasına ve Covid testi negatif çıkmasına rağmen, kırmızı liste ülkelerinden dönen yolculara karantina otellerinde 11 gece kalma zorunluluğu uygulanıyor.

Londra merkezli PGMBM isimli hukuk bürosu, uygulamanın "hukuksuz olarak özgürlükten yoksun bırakma" fili olduğunu savunuyor.

Yasal süreç başlatıldı

Konuyla ilgili açıklama yapan PGMBM yönetici ortağı Tom Goodhead şunları söyledi: "Zorunlu otel karantinası, insan haklarının temel bir ihlalidir. Tam aşıları olan ve testleri negatif çıkan kişilerin haksız yere hapsedilmesine yol açmaktadır”.

Hukuk bürosu, yalnızca vekaletini aldıkları kişiler için değil, aynı zamanda İngiltere’de karantina otelinde kalan herkes için tazminat talep ediyor.

Hukuk firması, insan hakları ihlali için tazminata ek olarak, karantina otel konoklama ücretlerinin iadesini talep ediyor.

Daha önce de karantina otelleri ile ilgili yasal süreç başlatan PGMBM'nin girişimleri ile İngiliz Hükümeti, mali güçlük içinde olan yolculara otel ücretlerini 12 ay taksitle ödeme seçeneği sunması ile sonuçlandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha