Karadağ'dan Pegasus'a şok yasak!

Karadağ'dan Pegasus'a şok yasak!
13 Nisan 2024, 13:21
Karadağ hükümeti, Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Podgorica arasında uçuş yapma iznini iptal etti.

Karadağ hükümeti, Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Podgorica arasında uçuş yapma iznini iptal etti.

Ayrıca Karadağ’ın Pegasus’un Tivat’a yapmayı planladığı seferlere de izin vermediği ve bu nedenle Tivat uçuşlarının da iptal edildiği öğrenildi.

Yasak kararı neden alındı?

Alınan kararın Pegasus seferlerinin Karadağ’ın havayolu Air Montenegro uçuşlarını olumsuz etkilemesi ve yolcu sayısında ciddi düşüş yaşanmasından dolayı alındığı açıklandı.

Bu kapsamda Pegasus İstanbul-Podgorica hattında 15 Nisan’dan itibaren uçuş yapamayacak.

Air Montenegro Yönetim Kurulu Başkanı Tihomir Dragas, Pegasus Havayolları’na getirilen kısıtlamalara ilişkin şunları söyledi: “Geçen yıl Karadağ Sermaye Yatırımları Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Yetkililer iki ülke arasında sözde açık hava politikası yarattı. Bu Mutabakat Zaptı tamamen yasa dışıdır ve hükümetin onayına sahip değildir. Uçuş sayısı artık sınırlandırıldı ve Pegasus Havayolları 15 Nisan’dan itibaren İstanbul-Podgorica arasında uçuş yapamayacak” dedi.

THY ve Air Montenegro Devam Edecek

Pegasus Havayolları’nın İstanbul – Podgorica ve Tivat rotaları, söz konusu yasaklamayla birlikte durdurulmuş oldu. Ancak, Türk Hava Yolları ve Air Montenegro, bu rotalarda uçuşlarına devam edeceğini açıkladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha