Kaplıcalar bölgesine 300 yataklı termal otel!

Kaplıcalar bölgesine 300 yataklı termal otel!
28 Ağustos 2021, 09:54
Çok faydalı suları olmasına rağmen gelişmiş termal tesisleri bulunmayan bölge için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Mustafakemalpaşa’nın termal turizm merkezi olan Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi’ne otel yapılması için harekete geçti.

Yerli ve yabancı yatırımcılara yönelik tahsis duyurusunda teklif verme süresi 15 Eylül olarak belirlendi. Henüz yeterli yatırımları alamadığı için çok faydalı suları olmasına rağmen gelişmiş termal tesisleri bulunmayan bölgede, toplam 300 yataklı otel projesi için bakanlıktan çağrı yapıldı.

İlçeye 6 kilometre mesafedeki kırsal Derekadı Mahallesi’nde orman sınırları içinde yer alan toplam 175 bin metrekarelik iki parselde 0,30 emsalle 150’şer yataklı, 5’er katlı iki otel yapılması planlanıyor.

Plan kararı ‘turizm tesis alanı’ olarak geçen yatırım için arazi tahsis süresi ise 49 yıl olarak belirlendi. Turizm Tesislerinin Niteliklerine Dair Yönetmelik kapsamında tesisin tür ve sınıfı belirlenerek müracaat edilecek.

1 ve 2 no’lu özel parsellerde yapılması amaçlanan 5 yıldızlı otel için 33 milyon 75 bin TL, 4 yıldızlı otel için 22 milyon 856 bin TL ve 3 yıldızlı otel içinse 16 milyon 949 bin TL’lik yatırım maliyeti öngörülüyor.

Girişimcilerin 15 Eylül 2021 günü saat 16:30’a kadar yatırım için başvurabilecekleri duyuruldu. Ön izin yükümlülüklerini yerine getirerek ‘Turizm Yatırımı Belgesi’ alan girişimci adına Bakanlık Arazi Tahsis Komisyonu kararı ile kesin tahsis yapılacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha