Kapadokya'da tüm zamanların rekoru!

Kapadokya'da tüm zamanların rekoru!
10 Kasım 2023, 11:19
Nevşehir Valisi Ali Fidan Kapadokya bölgesinde yılın ilk 10 aylık süreci baz alındığında tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyledi.

Nevşehir Valisi Ali Fidan Kapadokya bölgesinde yılın ilk 10 aylık süreci baz alındığında tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyledi.

Vali Ali Fidan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kapadokya bölgesi sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle, birçok medeniyete ait zengin tarihi ve kültürel dokusuyla Ülkemizin ve Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

Ülkemizin tanıtılması, zenginleşmesi, kalkınması ve insanımızın refah içinde yaşayabilmesi bakımından büyük bir öneme sahip olan turizm, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesinde de büyük bir role sahiptir.

Kapadokya bölgesinin merkezinde yer alan Nevşehir ilimiz özellikle peribacaları, yeraltı şehirleri, vadileri, kayadan oyma kiliseleri, Açık Hava Müzeleri ve balon turlarıyla, sağlık ve inanç turizmiyle, bunlara ilave olarak yöresel yemekleri ve el sanatlarıyla ziyaretçilere çok farklı alternatifler sunmaktadır” dedi.

10 ayda 2022'nin tamamı geçildi

İlimizde bulunan müze ve ören yeri ziyaretçi sayıları dikkate alındığında; 2023 yılının ilk 10 ayında bugüne kadar görülen en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıldığını görmekteyiz. Bu yılın ilk 10 ayında ulaşılan 4 milyon 256 bin 129 yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla tüm zamanların rekoru kırılmıştır.

2022 yılının tamamında 4 milyon 192 bin 70 olan ziyaretçi sayımızı 2023 yılının ilk 10 ayında geçmiş bulunmaktayız. Bu verilere göre, yıl sonu itibariyle 5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılabileceğini öngörmekteyiz.

Yabancı ziyaretçi sayısı bakımından; İspanya, ABD, Endonezya, Güney Kore ve İtalya ilk beş sırada yer almaktadır.

İlimiz turizminde ki bu olumlu hareketlilik bizleri ve sektör temsilcilerini ziyadesiyle memnun etmiştir.

Bu vesileyle bölgemiz turizm sektörüne emek veren, katkı sağlayan tüm turizmcilerimize, sektör çalışanlarımıza, turizm meslek kuruluşlarına, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, belediyelerimize ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum.

2024 yılında da sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte yürüteceğimiz çalışmalar ile bu ziyaretçi sayısını daha yükseltmenin çabası içinde olacağız” şeklinde konuştu.

Nevşehir Valisi Ali Fidan ayrıca Yerli ve yabancı herkesi bu doğa harikası coğrafyayı görmeye davet ediyor ve Nevşehir’imize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha