Kadir Uğur: Turizmde bu sıkıntılara dikkat!

Kadir Uğur: Turizmde bu sıkıntılara dikkat!
11 Ağustos 2022, 09:37
Avrupa’daki tek Türk tur operatörü BenTour’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BenTour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur Hürriyet'ten Yalçın Bayer'e turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl 40 milyon turist sayısı aşılır

Uğur, bu yıl 40 milyon turist sayısının aşılacağına inandığını söyledi. Ağırlıklı olarak Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yılda 200 bini aşkın turist getiren BenTour’un başkanı, turizm gelirlerinin de 40 milyar doları aşacağını söyledi.

Almanlar ilk sırada

Kadir Uğur, turist sayısı ve gelir konusunda çıtanın bu yıl biraz daha yükselmiş olacağına işaret etti. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde otellerin tamamen dolu olduğunu belirten Uğur turistlerin ülkelere göre dağılımında da Almanların tekrar birinci sırayı aldığını, hemen ardından Rusların geldiğini söyledi.

Yabancı dil bilen personel ve eğitimli şoför sorunu ciddi!

Kadir Uğur, turizmde yüzler gülerken yaşanan bazı sıkıntıların da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Bunların başında incoming olarak nitelenen hizmetleri işaret eden Uğur, otellerde ve acentelerde yabancı dil bilen kalifiye eleman sıkıntısı başta olmak üzere turistlerin alanlardan otellerine veya otellerden alanlarına taşınması için gerekli eğitimli şoför sayısında da büyük eksiklik yaşandığını söyledi. Bu konuların ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Türk turizmi rüzgârı arkasına aldı, gidiyor. Ancak turizm birçok halkadan oluşan bir hizmet sektörü. Halkalardan biri vazifesini yapamaz ise diğer halkaların da çalışmasını engeller” diyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha