Kadir Uğur: Maalesef beklenen oldu

Kadir Uğur: Maalesef beklenen oldu
24 Nisan 2023, 15:10
Avrupa’daki tek Türk tur operatörü BenTour’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BenTour’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur yaz rezervasyonlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Uğur'un değerlendirmeleri şöyle:

Türk otellerinin zamlı fiyatları Avrupalı turistin bütçesine yüksek geldi

"Early booking indirimleri son buldu, bizim turizm de duruldu. Bizdeki atasözleri hep doğruları gösterir. Size iki ata sözü hatırlatmak isterim: “Görünen köy kılavuz istemez” ve “Doğru söyleyenin dokuz köyden kovarlar”. Hele bu ikinci atasözün başka bir ülkede söylenen benzeri yoktur. Aralık ayında bu olanları görüp yazdığım zaman dokuz köyden kovuldum, halbuki köy görünmüş

Yalnız kılavuz yoktu. Şimdi ne oldu da biz bu hale geldik? Olan şu: Euro bazında verilen fiyatların üzerine konulan zam oranları euro ülkelerinin enflasyon oranını kat be kat aştığı için oradaki turistin bütçesine bizim fiyat yüksek geldi.

Tünelin karanlık ucu göründü, yeniden 'Last Minute' ülkesi olduk

Early booking indirimleri de bitince tünelin karanlık ucu göründü. Yani diyeceğim; tekrar “Last Minute” ülkesi olma durumuna geldik. Esasında otelcilerde haklı enflasyon almış başını gidiyor işçiye zam, memura zam, ekmeğe zam, ete zam her şey zam oldu. Zamlanan fiyatlar euro bölgesinde satılan aynı malın Türkiye de daha pahalı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Önerim cost'ların düşürülmesi!

Bu döngüyü kırmak için ne yapmamız gerektiğini herkes birbirine sormaya başladı. Benim önerim zamda çareyi aramayıp cost`ları düşürmekten geçer. Nasıl Avrupa`daki tüketici zamlandı diye o malı almıyorsa, bizim de toplum olarak çareyi aynı şekilde bulmamız gerek. Yoksa kürekle verilen kepçe ile gider.

Maliyet altında satış kendine kör kuyuya atmak gibi!

Bir noktaya camiamızın dikkatini çekmek istiyorum. Bazı meslektaşlarım paket fiyatlarını indirilip maliyet fiyatın altına satarak para akışını kontrol altında tutmak istiyorlar. Maliiyet altında satış yapmak kendini kör kuyuya atmak gibi bir şeydir.

Bunu yapan hem kendi zarar görür hem de bütün camia. İşimiz zor, kolay gelsin."

Yorumlar
Alparslan bozkurt
26 Nisan 2023, Çarşamba 06:11
Mayıs ayında istediğniz tablo olacak mayıs sonu devaliasyon la türkiye yine ucuz olacaktır...lakin türkiye bu döngüyü kırmalı.kur farkı herzaman sektörleri kurtaramaz..daha akıllı yöntemler geliştirilmeli...
Volkan Yalın
25 Nisan 2023, Salı 09:07
Fiyatlar çok abartılı. Mertebe olarak pansiyon fiyatına pandemi öncesi 5 yıldız herşey dahil kalınıyordu. Türkiye’de dolar bazında %80 enflasyon var. Olacak iş değil.
Sarızade
25 Nisan 2023, Salı 01:33
Konsept olarak yanlışlarla dolu fakir turist cenneti olduk bu sistem saçmalıklarla dolu bize zengin turist gerekli otel çıkmayan İngiltere de postacı değil gidin güney Fransa'ya öğle akşam yemeği isteyin full pansiyon sizi terlikle kovalarlar bizde öylemi bir bandaj ver koluna ye,iç otel dışına çıkma sonra havalimani dönüş yanlış değerleri koruyamiyoruz...
Mehmet
25 Nisan 2023, Salı 01:12
Ferit Manavgat kardeşim keşke dediğin kadar kolay olsaydı. Almanya'da süper marketlerde hemen hemen aldığımız ürünler Türkiye'de aldıklarımızla yakın rakamlar. Hatta bizim pahalı olduğunuz çok ürün var. Avrupalı 50 Centin hesabını yapar. Onların aylık geliriyle bizimkinin farkı düşünülürse bu adamların bizi pahalı bulmaları söz konusu. Bizi değerli kılan denizimiz, sahilimiz, servisimiz ve Gulet Reisen'in yılar önce getirdiği AI sistemdi. Eksiklerimiz olduğu da düşünülürse yakın yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. İyi sezonlar arkadaşlar.
muhammed akpolat
25 Nisan 2023, Salı 11:04
Bence süper güç olma yolunda emin adımlarla gidiyoruz. daha fazla zam yapmak lazım şimdiden, çünkü kuru 40 lira yapınca yine bizde kuyruğa girecekler. ben zamları az buluyorum, memleketi bedavaya satmamak lazım turizm bakanımızın dediği gibi eskisi gibi peynir ekmek fiyatına tatil yok türkiyede, nasılsa kuru 4 liradan 20-25 lira yaptık, ayaklar alıştı sonra çat 15'e çektik, şimdi 20, inşallah seçimden sonra 30 lira olunca hepsi buraya gelecek koşa koşa. en iyi biziz elhamdülillah.
Rafet Gülnar
25 Nisan 2023, Salı 12:32
Geçen yıl 6 gecelik tatil için 2 kişi 3700 TL.idi,bu yıl aynı hotel, aynı gece , aynı ay 22.000 TL.
Ferit Manavgat
24 Nisan 2023, Pazartesi 10:55
Herşey zamlandı doğrudur Ams inşallah iyi olacak bizim ülkeden daha ucuza nereye gidecek sanki bu kaliteyi bu fiyata turist başka hiç Bir ülkede bulamaz bulsa zaten gelmez Türkiye’ye bence turizm süper olacak
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha