Kadir Uğur: Bakan Ersoy'un söylediği desteğin şartlarını görünce vazgeçtik

Kadir Uğur: Bakan Ersoy'un söylediği desteğin şartlarını görünce vazgeçtik
12 Nisan 2022, 10:14
Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, tur operatörlerine yapılan destekler ve Bakanlığın tanıtım politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı kadir Uğur pandemi döneminde devletten destek almadıklarını ifade etti. Uçak şirketi olan üç tur operatörüne 30’ar milyon euro destek sağlandığını hatırlatan Uğur konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile konuştuğunu ve ‘bize de destek verin’ dediğini söyledi.

Bakan Ersoy 3 milyon euro kredi kullanabileceğimizi söyledi, kredi şartlarını görünce vazgeçtik

Uğur, şöyle konuştu: “ Bakan Ersoy Ziraat Bankasından 3 milyon euro kredi kullanabileceğimizi söyledi. Ancak kredi şartlarını görünce vazgeçtik. Yüzde 3 faiz, kefalet, garanti mektubu... Sonra İsviçre hükümeti yüzde 0,8 ile 8 milyon euro kredi verdi bize. O krediyi de pek kullanmadık, çünkü müşteri getirmeyi kesmedik... Aynı yıl (2020), Alman basını Alman TV kanallarını ve gazetelerini Türkiye’ye getirdik, Türkiye’yi bu yayın kuruluşları ile barıştırdık ve bir daha Türkiye aleyhinde yazmadılar...”

“Bakanlık ‘her şeyi ben bilirim’ politikasından vazgeçmeli”

Bakanlığın “her şeyi ben bilirim” politikasından vazgeçmesi ve turizmcilerle toplantı/çalıştay yapması gerektiğinin altını çizen Kadir Uğur, “Tur operatörlerini toplayıp fikrimizi sorması , sonrasında kendi politikasını ortaya koyması lazım. Böyle bir şey yok. Bundan önceki bakanların hepsi turizmcileri dinliyordu. ‘Bakan Ersoy nasıl olsa işi biliyor, bizimle de iletişimde’ derken alakamız kalmadı. Diğer bakanlara işi öğretiyorduk ve makul buldukları şeyleri yapıyorlardı. Türkiye önceden tur operatörleri ile birlikte reklam yapıyordu, o kesildi. O kesilince tur operatörleri de reklamlarını kestiler. Yoksa otomatikman Türkiye’nin reklamı çıkıyordu. Yarısı tur operatörlerinden, yarısı devletten çıkıyordu.” dedi.

“Bizim bulduğumuz çözüm mekanizmalarını rakipler kullanıyor”

Krizlerle karşılaşan Türk turizminin ortaya çıkardığı/bulduğu çözüm mekanizmalarını terk ettiğini, şimdi o mekanizmaların rakip destinasyonlar tarafından kullanıldığını ifade eden Kadir Uğur, Mısır’ın charter uçuşlarına verdiği yakıt desteğini de buna örnek olarak gösterdi. Uğur, benzer şekilde rakip destinasyonların reklama da katkıda bulunduğunu belirtti.

Kadir Uğur, “Kültür ve Turizm Baklanı Mehmet Nuri Ersoy’un Turizm Geliştirme Ajansının (TGA), tüm pazarlarda yoğun bir reklam ve tanıtım kampanyası yürüttüğünü açıkladı. Dünyada şu anda en çok reklamı yapan ülkenin Türkiye olduğunu bildirdi” ifadeleri ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Türkiye reklamı yapılmıyor”

“İspatı olmayan reklamlar. Ben görmüyorum, sen görmüyorsun, halk görmüyor. Kim görüyor bu reklamları? Benim için Türkiye’nin görünür olduğu, bizi yukarıya tırmandıran reklam reklamdır. Biz sosyal medyanın da her tarafında varız ve Türkiye reklamı göremiyoruz. Mesela bu bilboardlardan falan vazgeçmemeliyiz. Yaşlı kesimi sosyal medya reklamları ile ikna edemezsiniz. O genç nesil için ki onlar da bize değil, Ibiza’ya gidiyor. Türkiye’nin müşterisi orta yaş ve üzeri insanlar. Bu nedenle mevcut durumu fırsata çevirerek, iyi bir tanıtımla açığın yüzde 50’sini Avrupa ülkelerinden telafi edebiliriz.

“Sadece Rusya pazarıyla çalışan otellerin işi zor”

Tabi sadece Rusya pazarı çalışan oteller var. Onları Avrupa’da tanıtmak seneler alır. Ama otelinde milliyet çeşitliliği olan otellerdeki Rus kapasitesini Avrupa rahat rahat doldurur. Yani pazar çeşitliliği sağlayan oteller mevcut durumda daha şanslılar. Ben hep söylüyorum otelcilere tek pazara bağlanmayın. Çünkü bizim oteller öyle 50-100 oda değil ki, 500-600-800 oda... Böyle bir oteli tek tur operatörüne veya tek pazara bağlarsan (Thomas Cook örneğinde olduğu gibi) birkaç sene bocalarsın.”

2022 hedefi 150 bin misafir

Kadir Uğur, 2022 satışlarının nasıl gittiği ile ilgili soruya ise “Biz Bentour olarak 2019 rakamlarını aştık. Çok iyi de gidiyor. Bu yıl Türkiye’ye 150 bine yakın misafir getiririz. Diğer ülkelerde İspanya, özellikle de Yunanistan çok iyi gidiyor. Mısır zaten kış sezonunda misafir alıyor.” yanıtını verdi.

Yorumlar
Recep yılmaz
12 Nisan 2022, Salı 08:21
2 yıllik Pandemiden cikan insanlar mutlaka seyahat planı yapacaklar.Tercih edilen olmak icin gerekeni yapmakta sektore ve devlete düsüyor. Bu sezon için eski yuksek rakamlar hayal değil.saygılarimla.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha