HIKVISION

Kader haftası... Almanya 3 nedenle açmayabilir!

Kader haftası... Almanya 3 nedenle açmayabilir!
29 Haziran 2020, 11:28
Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat kısıtlamasını kaldırıp kaldırmayacağı bu hafta yapılacak kritik görüşmelerle belli olacak. Konuyla ilgili BBC Türkçe'de dikkat çekici bir analiz yayınlandı.

Türkiye, seyahat kısıtlamasının kaldırılması için 1 Temmuz'dan itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Almanya üzerindeki baskısını artıracak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un başkanlık edeceği Türk heyeti 2 Temmuz günü Almanya'da muhataplarıyla bir araya gelecek. Heyette yer alacak Sağlık Bakanlığı yetkilileri Almanya'da COVID-19 mücadelesini yürüten Robert Koch Enstitüsü yetkilileriyle bir araya gelecek.

Almanya'nın açmaması için 3 temel neden

BBC Türkçe'de yer alan analize göre Ankara'nın yoğun çabasına ve uluslararası tur operatörlerinin de desteğine karşın Avrupa pazarından istediği sonucu alması zayıf bir olasılık olarak görülüyor.

Bunun en başında siyasi nedenler geliyor. Avrupalı turistlerin ve yapacakları harcamaların, Avrupa kıtasında kalması önemli bir AB dayanışması olarak görülüyor. Turizm Bakanı Ersoy geçen hafta, Avrupa karar alma merkezlerinde bu faktörün önemli bir rol oynadığı düşüncesini, "Avrupa ülkeleri de sonuçta paranın Avrupa sınırları içinde kalması için bir önlem almış olabilir. Bunu dolaylı bir şekilde yapıyor, açıkça söyleyemiyor olabilirler" sözleriyle açıklamıştı.

Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi turizm ülkelerinin AB'de alınacak kararları etkiledikleri, özellikle Atina'nın bölgesel rakip olarak gördüğü Türkiye'ye kısıtlamaların sürmesi yönünde tavır almış olabileceği diplomatik çevrelerde yapılan değerlendirmeler arasında.

İkinci bir neden ise COVID-19 ile mücadele konusunda uygulanan farklı tıbbi protokoller olarak görülüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Maas, bir açıklamasında, AB dışındaki ülkeler için "kestirilemeyecek risklere girmeden sınırsız seyahati mümkün kılacak ortak veri tabanları, ölçütler ve karar alma mekanizmalarının bulunmadığına" dikkat çekmişti.

Robert Koch Enstitüsü, kendi ölçütleri üzerinden yaptığı değerlendirmede Türkiye'yi riskli bölgeler arasında göstermeye devam ediyor. Alman Der Spiegel'in haberine göre, Türkiye'nin koronavirüs tedavisinde sıtma ilacı hidroksiklorokini kullanıyor olması da seyahat uyarısının kaldırılmamasının nedenleri arasında.

Seyahat uyarısının devam ettirilmesinde bir başka neden olarak Türkiye ile AB ülkeleri arasında yaşanan genel güven eksikliği gösteriliyor. Türkiye'nin COVID-19 mücadele sürecinde diğer Avrupa ülkelerine oranla daha az şeffaf olması, bildirilen vaka ve ölüm sayılarının Dünya Sağlık Örgütü protokollerine tam uyum göstermemiş olması ve tedavide tartışılan sıtma ilacını kullanıyor olması güven eksikliğinin nedenleri olarak sıralanıyor.

Yorumlar
Mehmet Mehmetoğlu
30 Haziran 2020, Salı 09:01
Biz bunları söylesek, “doktorlarınıza güvenmiyormusunuz ‘ ‘ fetöcüsünüz’ gibi laflara maruz kalıyoruz. Adamlar rakamlarınıza İ-N-A-N-M-I-Y-O-R ! Bu kadar net! Şeffaf olun kardeşim şeffaf! İnsan hayatından bahsediyoruz burda!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha