24 Eylül 2017
E-Bültene Abone Ol!

Kaçak turları kim durduracak?

Kılıçarslan Karapıçak
Kılıçarslan KarapıçakGökil Tour Genel Müdürü
sayfayı yazdır, turizm ajansı
28 Aralık 2016, 16:09

Hafta sonu dinlenmek ve kayak yapmak için ailece Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi'ne gittik. Yaşadığım ve bana acı gelen bir olayı sizlerle de paylaşmak istiyorum...

Park alanında 19 otobüs ve minibüs vardı. Bunların sadece 5 tanesinde TÜRSAB plakası vardı. Geri kalan 14'ü kaçak tur yapan kişi ve kurumlara aitti.

İşin en acı tarafıysa bu durumun artık herkes tarafından kanıksanmış olması. Öyle bir hale geldik ki kacak turlarla araçlarını yan yana park eden acenteler bile gözleriyle şahit oldukları kaçak turları şikayet etmez hale geldi.

Suçlamıyorum... Çünkü onlar da sonuç alamamaktan bıktılar.

Peki hal bu kadar vahim bir aşamaya gelmişken, acentelerin bağlı olduğu birlik ne iş yapıyor? İl kültür ve turizm müdürlükleri ne iş yapıyor?

1618 sayılı yasanın 33. Maddesinde belirtildiği üzere Birlik, seyahat acentalarının haklarını korumak, haksız rekabetin önlenmesi hususunda gerekli tedbirleri almak olmasına rağmen görevlerini neden yerine getirmiyorlar?

Türsab ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın taşra temsilcisi olan il müdürlükleri neden kayıt dışı ekonomiye yol vererek, Devletimizi gelir kaybına uğratıyorlar?

Sorulacak o kadar çok soru var ki... Ne yazık ki bunlara cevap verecek muhatap da yok.

Şirket olarak tur düzenlememe rağmen buradan meslektaşlarım adına açık ihbarda bulunuyor ve Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi'ndeki ve diğer bölgelerdeki kaçak acente faaliyetinin durdurulması için yetkili kurumları göreve davet ediyorum.

Yorumlar