Kaçak tur isyanı: İşte sorumlular!

Kaçak tur isyanı: İşte sorumlular!
02 Mart 2019, 12:16
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, dün Uludağ'da yaşanan kaçak tur dehşetinin ardından kaçak turlarla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı, TUREB'in kanunla kurulduğu ve göreve geldiği günden beri her mecrada “ Yasa dışı turlara dur diyelim” diye sürekli sesini yükselttiğini belirterek, "Sesimi duyan yok mu?" diye seslendi.

Osmaniye ve Marmaris'te yaşananları hatırlattı

Dün Uludağ yolundan gelen haberde 5’i ağır 30 kişinin yaralandığı kazanın kaçak düzenlenen bir tur olduğunu üzülerek öğrendiğini belirten Apalı, "Ölüm yaşanmaması, ağır yaralıların iyiye gitmekte olduğunu yerel kaynaklardan duymamız acımızı bir nebze azaltsa da kanunlara uyulmadan yasa dışı tur düzenlendiği gerçeği gözümün önündedir. Birkaç yıl önce Osmaniye’de yaşanan yine kaçak okul gezisinde 10’dan fazla öğrenci öğretmen; bir anneler günü Marmaris yolundaki kaçak turda da 20’den fazla can kaybı yaşanmıştı. Küçük çaplı onlarca benzer kaza yine kayıtlardadır. " ifadelerini kullandı.

İşte sorumlular?

Apalı, kaçak turlarla ilgili sorumluları şöyle açıkladı: " Okul gezilerinde izin veren yerel idari makam sahipleri, onların önüne uydurma belge koyan okul yöneticileri başta olmak üzere gezi düzenleyenler.

Kısa sürede yasa/kayıt dışı iş yaparak para kazanmak isteyen taşımacı firma yöneticileri ya da araç sahipleri.

Yasaların doğru uygulanmasını sağlamakla görevli ve bunu düzgün, korkusuz görev anlayışıyla uygulayamayan kamu denetim görevlileri. Örneğin İçişleri Bakanlığı trafik birimleri ve kolluk gücü; nasıl ki şehirlerarası araçları düzenli durdurup güvenlik amaçlı kontroller yapıyorlarsa gezi araçlarını da durdurup yasalara uygun olup olmadığı denetlenmiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı geniş taşra teşkilatı ile hem 6326 hem de 1618 sayılı kanunların doğru uygulanmasını takip etmekle yükümlü ve bunu yapabilecekken görevden kaçan Bakanlık yetkilileri.

'Denetim yapalım' diye yasal haklarımız çerçevesinde başvurular yaptığımız halde kurumlarımızla alay edilir gibi koskoca bir yıl içinde sadece 6 (altı) gün denetim planlayıp, hatta o altı günden ikisini oluşturan 29 Ekim haftasında örneğin Eskişehir’de hava muhalefetini öngörüp denetimi iptal eden Bakanlık il kültür ve turizm müdürlüğü yetkilileri.

- Bütün direnme ve zorluklara rağmen ortak gerçekleştirilen (TUREB, TÜRSAB ve Bakanlık Görevlileri) denetimlerde tespit edilen yasa dışı uygulamalara verilmesi kanunen görevi olduğu halde idari ceza yaptırımı uygulamayan mülki amirler.

Sorumluları daha da uzatmak mümkün ama yaşanan bu kazaların asıl sorumluları görevlerini yapmayan, yetkilerini kullanmayan kamu görevlileridir.

Daha kaç kazanın olması bekleniyor

Üzülerek belirtmeliyim ki bu kaza da birkaç gün ah vah’la geçtikten sonra kayıtlardaki yerini alacak, herşey eski tas eski hamam formatına dönecek. Daha kaç kazanın olması, kaç kişinin hayatını kaybetmesi sonrası kamu görevlilerinin ve yetkililerin uyanacağını kestiremiyorum. Tüm turizm camiasına geçmiş olsun diyor, kazada yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Yorumlar
Acentacı.
04 Mart 2019, Pazartesi 05:05
Eskiden olduğu gibi hapis cezası şart. Paraya da çevrilmemeli. Ayrıca kolluk kuvvetlerine denetim yetkisi verilmeli. Nasıl Ulaştırma Bakanlığının verdiği (D1, D2) belgelere göre cezai işlem yapıyorlarsa Turizm Bakanlığının verdiği belgelere göre de işlem yapılmalı.
Can Yücel
04 Mart 2019, Pazartesi 11:36
Geçen sene çorumdayım. Acentaların bir çoğu kan ağlarken belediye meydanın ortasına stand kurmuş bedava tur için müşteri topluyor. Bizde bu bedavacılık olduğu sürece malum...
Erkan Ekinci
03 Mart 2019, Pazar 08:16
Şayet kültür ve turizm bakanlık çalışanları denetim görevlerini yeterince yapmıyorlarsa , bakanlık bu denetim görevini tamamen TÜRSAB denetim birimine bırakmalıdır. TÜREB VE TÜRSAB bu hususta tam manası ile yetkilendirilmelidir. Verilecek cezaların gerçek manada caydırıcı olması ve uygulanması ile çözüm üretilebilir. STK ların Belediyelerin özellikle okulların düzenlediği turların başlanğıç noktasında engellenmesi gerekmektedir. Daha önemlisi bu turlara katılan kişilerin bilinçlenmesi için televizyon ve sosyal medya aracılığı ile gereken bilgilendirmenin yapılması çok önemlidir. Okul yöneticileri rehber öğretmenler ve okul aile birlikleri ciddi olarak sorumlu tutulmaları gerekmektedir.
ali haydar
03 Mart 2019, Pazar 05:32
en büyük turcu belediyeler. gidin çanakkaleye istanbula konyayaya belediyelerin bedava yaptığı turlar. ne rehber var nede türsab belgesi. rehberlerde sıkıntılı günlüğüne 800 --1000 tl istiyorlar neymiş bilgi veriyorlar tamamda bu kadar olurmu çanakkalede 2 saat gezdirip yemeğe götürüyorlar öğleden sonra 2 saat hadi gemiye yetişin diye bırakıp gidiyorlar. ondan son ver parayı. makul olsa kimse rehbersiz gitmez. rehberler burunlarından kıl aldırmıyorlar. işi aldılarma kısa yoldan doğru düzgün anlatım yapmadan haydi güle güle diyorlar. daha yazılacak bu konuda çok şey var ama neyse
Ayşenur Gedikli Otsubo
03 Mart 2019, Pazar 10:45
Senelerdir bu sorunlar devam eder ve bu sorunlar bu şekilde de devam edecektir. Çünkü düzen kontrol ve uygulama üzerine değil, konuşma üzerine kuruludur. Herzaman birileri çıkıyor, bu sorunlardan bahsediyor ama sonuç? Bir gr ilerleme var mı? Yok olmazda zaten. Çünkü ilk önce Turizme bakış açımızı değiştirmemiz gerekiryor. Bu kaçak turlar, rehberler yüzünden turizmde kalite düşmüştür. Bu da şu demek oluyorki, ne kendi vatandaşımıza ne de yurt dışından gelen misafirlere turizm tadında doğru hizmet vermede sıkıntılar yaşanıyor. Temennimiz geç kalınmış değerin turizme verilmesi ve doğru şekilde denetimlerin yapılıp bu sorunlara en kısa zamanda bir dur denilmesidir.
Kamuran Altundemir
02 Mart 2019, Cumartesi 05:42
Yaklaşık 20 yıldır DENETİM çığlıkları atılıyor. Sonuç halen yok. ARO TUREB T. İL Mdrl. ne defalarca Rehbersiz/ Acentesiz Tur bildirimi yaptım. CEVAP bile verilmedi. SONUÇ odaklı kararlar alınmalı ve uygulanmalı. BİR ÖNERİM VAR: Üçü Bir Arada - REHBER ACENTE TAŞIMACI Biri eksik olduğunda diğer ikisine İPTAL/ ARAÇ TRAFİKTEN MEN (Kalıcı)/ REHBERLİKTEN MEN cezası uygulansın. Bakın OZAMAN nasıl üçü bir arada gezer.
Rehber Yücel
02 Mart 2019, Cumartesi 12:46
Başkanımızın da dediği gibi... Turizm de en önemli şey Denetim Denetim Denetim... Bu da öncelikle Devletin kontrolünde olan bir şeydir... Oteller Araçlar Acenteler ve Rehberler Denetlenmeli ve ağır cezalar getirilmelidir... Yoksa aynı haberleri görmeye devam ederiz...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha