'Kabine değişikliği için o tarih bekleniyor'

'Kabine değişikliği için o tarih bekleniyor'
26 Haziran 2020, 09:00
Uzun süredir konuşulan kabine değişikliğiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi bugün kabine değişikliği ile ilgili dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Mustafa Şentop’un TBMM Başkanlığı’na devam etmesi kararı verildikten sonra, gözlerin kabine değişikliğine çevrildiğini belirten Selvi, " Ancak edindiğim bilgilere göre sadece kabine üzerinde değil, bakanlıkların şekli üzerinde de değerlendirme yapılıyor. Bir çalışma da Meclis’teki ihtisas komisyonları için." diye yazdı. Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın köklü bazı değişiklikler üzerinde çalıştığı söyleniyor. Madde madde aktarmak istiyorum.

1. Bakanlar özlük hakları itibariyle milletvekilleriyle aynı statüye sahip. O nedenle emekliliği hak etmeleri için 2 yıllık sürenin dolması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümeti 10 Temmuz 2018 tarihinde kurulmuştu. Kabine değişikliğinin 10 Temmuz tarihi dikkate alınarak yapılması bekleniyor.

2. Cumhurbaşkanlığı kabinesi 1 cumhurbaşkanı yardımcısı ve 16 bakandan oluşmuştu. Yeni düzenlemede cumhurbaşkanı yardımcısı sayısının 2’ye, bakanlık sayısının ise 19’a çıkarılması üzerinde duruluyor. Bir-iki bakan arasında değişim yapılacağı konuşuluyor. Ama ben bu konuda bir bilgi edinemedim.

3. Cumhurbaşkanı yardımcısının sayısının artmasıyla birleştirilen bazı bakanlıkların ayrılarak yeni bakanlıkların kurulması üzerinde duruluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Çalışma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ilk akla gelen bakanlıklar olarak sıralanıyor. Ancak Erdoğan’ın bakanlıkların ayrılması ve yeni bakanlıkların oluşturulması konusunda nasıl bir tercih yapacağı henüz bilinmiyor.

4. Yeni bakanlıklar oluşturulurken, mevcut bakanlıklarda da değişikliğe gidilmesi gündemde. Ancak mevcut bakanlardaki değişimin çok sınırlı sayıda olması bekleniyor.

5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’teki ihtisas komisyonları üzerinde de değerlendirme yaptığı söyleniyor. Meclis’te 16 ihtisas komisyonu bulunuyor. Erdoğan’ın komisyon başkanlıklarında belli bir oranda değişiklik istediği söyleniyor.

6. AK Parti’de Meclis başkanvekilliği ve idare amirlikleri konusunda değişiklik beklenmiyor. Grup başkanvekillikleri konusunda ise bir değişikliğin söz konusu olabileceği söyleniyor. Naci Bostancı’nın grup başkanı olduğu AK Parti’nin dört grup başkanvekili bulunuyor.

Yorumlar
Kenan eskimiş
26 Haziran 2020, Cuma 11:55
Türkiye. Yenı kabineye. Ihtıyacı var. Üzelıkle. Turızm. Bakanlığı. Tarım bakanlığı. Değışmesı. Gerekır. Turızm bakanı. 5. Dıl bılen Şanlıurfa sayın. Milet vekılı. Mehmet kasım gülpınar turızm. Bakana atılması. Arz ederım
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha