Kaan Kavaloğlu: Rus turist sayısında bu rakamı başarı sayacağız

Kaan Kavaloğlu: Rus turist sayısında bu rakamı başarı sayacağız
06 Haziran 2023, 09:23
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu ilk 5 aylık verilere göre Antalya'ya en fazla Almanların geldiğini, Rusların ise ikinci sırada yer aldığını söyledi. Üçüncü sıraya İngilizlerin dörde de Polonyalıların yerleştiğini belirten Kavaloğlu "İngiltere pazarında ilk defa geçen sene 1 milyon kişiyi aşmıştık. Bu sene Antalya'ya 1,5 milyona yakın İngiliz bekliyoruz. Amacımız 2019'un rekor rakamını yakalamak. Bu sene içerisinde 15 milyonu yakalarsak bu bizim için başarı olacak." diye konuştu.

Almanya pazarında bu yıl ciddi artış yaşandığını belirten Kavaloğlu, Antalya geçen yıl 5 ayda yaklaşık 600 bin Alman misafiri konuk ederken, bu yıl bu rakamın yaklaşık 828 bine çıktığını kaydetti.

Bu yıl Antalya'ya 3.5 milyon Rus gelirse başarı sayacağız

Geçmiş yıllarda ilk sırada yer alan Rusya'dan bu yıl yaklaşık 784 bin turistin geldiğini aktaran Kavaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hala sürüyor, Türkiye'nin ve Antalya'nın önemli pazarları şu anda kendi aralarında savaş halindeler. Bu durum turizmi de etkiliyor. Ukrayna'da 1 milyon kişiyi geçmiştik, şimdi ise yaklaşık yüzde 90'a yakın bir düşüş var. Rusya'da 2019'da ülke genelinde 7 milyon, Antalya'da 6 milyon rakamlarını görmüştük. Geçen sene başarı saydığımız rakam Ruslar için 3,5 milyondu, bu sene de 3,5 milyon Rus gelirse başarılı sayacağız kendimizi. Bu rakamları savaş hali, Rusya'daki ekonomik zorluklar ve Ruslara uygulanan izolasyon etkiliyor."

Yorumlar
Erdem
09 Haziran 2023, Cuma 10:09
Burada hükümet derhal bir rahatlama politikası başlamak gerek.mir kart vb Rus banka kartları izin verilmelidir.5-6 miliyon turist var bekleyen,uçak fiyatları bakın tamam yakıt zam geldi fakat ortakca bir çözüm yolu vardır.ben soylemiyim onlar söylesin.masa başında işler kolay ama saha bakın kaç miliyon insan ekmeği yenmekte.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha