HIKVISION

İYİ Partili vekilden sert eleştiri

İYİ Partili vekilden sert eleştiri
22 Kasım 2019, 08:13
Konaklama vergisini de içeren kanun teklifinin TBMM'de dün akşamki görüşmelerinde İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, dün akşam TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kanun teklifinin görüşmelerinde söz alan İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal konaklama vergisini Meclis'te ilk dile getirenlerden birisi olarak bu verginin diğer ülkeler gibi Türkiye'de de uygulanmasını istediğini ancak toplanacak verginin yerel yönetimlere aktarılması gerektiğini vurguladığını belirtti.

Biz yerel yönetimlere aktarılsın dedik siz merkezi yaparak kendinize almak istediniz

Çokal şöyle konuştu: " Yerel yönetimler turizm bölgelerine daha çok yatırım yapsın, ülkemize daha çok turist gelsin, ekonomiye katkı artsın istedik ama siz ne yaptınız? Birkaç istisna dışına tüm dünyada "şehir vergisi" olarak yerel yönetimlere ödenen vergiyi merkezî vergi yaparak kendinize almak istediniz. Yetmedi, yabancı turistten alınan vergiyi, zaten aldığı her nefeste devlete vergi ödeyen vatandaşlarımıza da yüklemeye kalktınız. Vatandaşlarımızdan konaklama vergisi almak demek ileride AVM'lerden, günübirlik tesislerden, hatta lunaparklardan bile vergi almanın önünü açmak demek olur.

Yandaş medya hep " Turizm rekoru kırıldı" haberleri yaparsa...

Geçtiğimiz aylarda yine "Ben yaptım, oldu." diyerek Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını kurdunuz, parayı da otelciden almaya karar verdiniz; şimdi bu kanunda da değişiklik yapmak istiyorsunuz. Evet, birkaç ay önce kendiniz yazdığınız, hazırladığınız, itirazlara rağmen geçirdiğiniz kanunda değişiklik yapmak istiyorsunuz; söylemesi bile tuhaf, değil mi? Aslında burada hatalı olan hep yandaş medya; turistin ne kadar döviz bıraktığına bakmadan, sayı üzerinden "Turizmciler köşe oldu; turizm rekoru kırıldı." diye haberler yaparsa sizler de "Bak, bu turizmciler paraya para demiyormuş." deyip "O zaman ülke tanıtımının parasını onlar versin." diyerek alelacele kanun teklifi hazırlarsınız. Kervan yolda düzülür mantığıyla "Biz otelcinin gelirinin yüzde 1'ini alalım da uygulamadaki eksiklikleri zaman içerisinde düzeltiriz." diyorsunuz. Bu böyle gitmez, bu ülke böyle yaklaşımları hak etmiyor. Kurulan bir ajansın işleyişini düzeltmek için birkaç ay içinde kanunla düzenleme yapmak gerekiyorsa burada büyük sorunlar var demektir. En basitinden burada ciddiyetsizlik var demektir, burada bu Meclisi adam yerine koymamak var demektir. Burada "Ben ne nazırlarsam hazırlayayım, zaten geçecek." düşüncesiyle hareket etmek var demektir. Yani sen kalkacaksın, bir kanun teklifi hazırlayacak, bu şanlı Mecliste milletin vekillerinin önüne getireceksin, sonra da "Yok olmamış, bir daha toplanın, ben değişiklik yapıyorum." diyeceksin. Milletin aklıyla alay etmeyin. "

Yorumlar
funda turen
23 Kasım 2019, Cumartesi 03:26
Dilinize yüreginize sağlık..ne kadar net yalın öztlemişsiniz konuyu,,,
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha