ITB'de açıkladı: Rakamları dün aldım...

ITB'de açıkladı: Rakamları dün aldım...
06 Mart 2019, 13:39
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bugün başlayan Berlin Uluslararası Turizm Fuarı (ITB)'yla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bugün başlayan Berlin Uluslararası Turizm Fuarı (ITB)'yla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. Bakan Ersoy Türkiye'nin 2018'i çok iyi bir çıkışla tamamladığını artış trendinin bu yıl da devam ettiğini söyledi. Almanya'dan Türkiye'ye bu yıl çok hızlı bir erken rezervasyon girişi olduğunu belirten Ersoy, " Rakamları dün aldım. Almanya'dan Türkiye'ye yönelik rezervasyonlarda yüzde 58 artış var. Bu çok ciddi bir artış. Beklentilerimizin üzerinde bir Almanya skoruyla karşılaşabiliriz. Bu gidişle Almanya pazarı yılı yüzde 35-30 civarında artışla kapatacak gibi görünüyor. Geçen seneyi 4.5 milyonun üzerinde Alman turistle kapatmıştık. Bu yılı 5.6 miyon civarında Alman turist sayısıyla kapatacağız gibi görünüyor" dedi. .

Göbeklitepe'yi çok etkili bir tanıtım silahı olarak kullanacağız

Fuarda tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe'yi ön plana çıkardıklarını belirten Ersoy, " Her zaman belirtiyorum tarihimizle kültürümüzle, arkeolojimizle, gastronomimizle rakipsiziz. Rakiplerimizle ayrıştığımız en önemli noktalarımızdan biri Göbeklitepe. Göbeklitepe yılında burayı çok etkili bir tanıtım silahı olarak bütün dünyada kullanmayı planlıyoruz. Bütün tanıtım temalarımızın içine Göbeklitepe'yi yerleştirdik çok etkili olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Yorumlar
Ahmet Güner,
09 Mart 2019, Cumartesi 12:54
Gerek siyasal iktidar, gerekse bağlı havuz medyasının abattığı kadar aşırı bir turist artışı kesinlikle olmayacak. Hali hazırda 149 euroya uçak ve transferler dahil 5* otelde 1 hafta konaklamaya bile nerdeyse talep yok diyebiliriz. 40 milyon turist hedefinden bahsediliyor, yıldızlı yıldızsız toplamda 11.700 otelin olduğunu düşünürsek (bu rakam tüm ülke geneli için geçerlidir) mevcut yatak kapasitesi zaten yetmiyor, diğer bir yalanlayıcı unsur ise charter uçuşlarının bu sezonda da 4-5 yıl öncesinin yarıya yakın altında kalmasıdır.. Çok daha önemli etken faktörler, Yurtdışında özellikle avrupadan ülkemize turist gönderen operatör sayısındada ciddi azalma olmasının yanısıra, içeride insanların sektöre kuştur kümesinden kaynaklı kalifiye eleman eksikliği, nerdeyse asgari ücretin altında çalıştırılan hiç bir sosyal güvencesi olmayan, sezonluk köleler.. Bakanlık yalnızca bakmakla yetinirken TÜRSAB üyeleri kazıklıyor..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha