İşte yabancı tur operatörlerinin 2018 Türkiye planları…

İşte yabancı tur operatörlerinin 2018 Türkiye planları…
18 Kasım 2017, 14:24
Türkiye için önemli pazarlar arasında yer alan Almanya, İngiltere ve Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri 2018 yılı strateji ve programlarını, Türkiye’ye yönelik yeni sezon planlarını açıladı. Yabancı tur operatörleri 2018 yılında Türkiye için nasıl bir izleyecek? İşte ayrıntılar...

Almanya’da faaliyet gösteren tur operatörlerinden TUI ve Thomas Cook, 2018 Türkiye stratejilerini “bekle – gör politikası” üzerine kurarken; Alman pazarının dördüncü büyüğü konumundaki FTI bünyesindeki Meeting Point, iki yıldır Türkiye’de yakaladığı büyümeyi 2018’de de sürdürecek yeni atılımlar planladı.

İngiliz tur operatörleri ise, genellikle 2018’de Türkiye’de büyümeye yönelik kapasite artırımına gitti. Bunun en iyi örneği olarak ise Jet2 Holidays 2018 için Türkiye kapasitesini ikiye katladığını açıkladı. Yenialanya Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’nin turizmde 2017 yılını kurtaran pazarı konumundaki Rus tur operatörleri de iki ülke arasında siyasal alanda gelişen olumlu ilişkilerden hareketle yakalanan büyümenin 2017’deki kadar olmasa da devam edeceğini öngörüyor.

Yeni gözdesi Yunanistan

Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook, Almanya'da 2018 yaz programını açıkladı. Tüm destinasyonlarda artıda olduklarını açıklayan Thomas Cook, Almanya CEO'su Stefanie Berk, yalnızca Türkiye satışlarında ekside olduklarını belirtti.

Yunanistan satışlarında yüzde 27 artıda olduklarını açıklayan Berk, yaz programını bu ülkede 22 yeni otelle genişlettiklerini bildirdi. Almanya’nın beşinci büyük tur operatörü Alltours ise Alltours’un 2018 programında Türkiye ile ilgili bir şey yok.

2018’de Türkiye için özel program

Almanya’nın dördüncü büyük tur operatörü FTI ise, Almanya’dan Türkiye’ye turist gönderiminde en çok artış sağlayan firma olduklarını söyledi. FTI’nin Türkiye’de Alman pazarının lideri olduğu belirten FTI CEO’su Dietmar Gunz, grubunun 2018 Yaz Sezonu Programı’nı açıkladığı lansman toplantısında; Türkiye’ye yönelik satışların bu yıl geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir seyir izlediğini söyledi. Bu arada FTI bünyesindeki Meeting Point International CEO’su Khaled Jouny ve FTI Group CCO’su Roula Jouny WTM Londra Fuarı’nda grubun çalışmaları hakkında bilgi verirken 2018’de Türkiye’ye özel bir program uygulamaya konulacağını dile getirdi.

“Jet2 Holidays hedefini ikiye katladı”

Jet2 Holidays, Türkiye hedefini ikiye katladı. İngiltere pazarında 40’ın üzerinde destinasyona paket tur düzenleyen Jet2Holidays CEO’su Stephen Heapy; 2018’de İngiltere’den Türkiye’ye tatil talebinde önemli artış olmasını beklediklerini belirterek bu talebe göre 2018 yılında Türkiye’ye satılacak uçak koltuk sayısını iki katına çıkaracaklarını söyledi. Heapy “2018 yılı yaz sezonunda uçak koltuk sayısını 2017 yılına göre iki katına çıkararak 430 bin koltuk sayısını satışa çıkardık. Türkiye’de Antalya, Bodrum ve Dalaman’ı uçuş noktası olarak belirledik” dedi.

“Rusya uçuş noktalarını arttıracak”

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörleri, Coral, Pegas ve Anex, 2018 yılı için Türkiye stratejilerini pazarda 2017’de yaşandığı katlamalı oranda olmasa da büyümenin devam edeceği üzerine kurdu. Bu stratejiyle dayalı olarak üç tur operatörü de uçak sayılarını ve uçacaklarını noktaları artırıyor.

Hedef kitle Rus aileler

2013 yılında Türkiye pazarına giren Biblio Globus’un, 2018 yılı Türkiye programında destinasyondaki pozisyonunu sağlamlaştırmak, bunun içinde Türkiye’deki partneri Kilit Global ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeyi öngörüyor.

2017 Türkiye satışlarının yeniden 2015 düzeyine ulaştığını bildiren Biblio Globus’un, Türkiye'deki stratejisini iyi bir fiyat/kalite dengesi ve Rus aileleri üzerine kurdu. Kilit Global ile 2014 yılından bu yana partner olan Biblio Globus’un 2018 stratejisinde önümüzdeki dönemde Crystal Hotels ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeyi de öngörüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha