İşte sağlık turizminde madde madde o tedbirler!

İşte sağlık turizminde madde madde o tedbirler!
19 Mayıs 2020, 10:03
Sağlık turizmi için Türkiye'ye gelecek olanlardan PCR testi istenecek mi? Karayoluyla gelenler ne yapacak? Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi için Türkiye'ye gelecek hastalar ve refakatçıları için alınacak tedbirleri açıkladı. İşte madde madde o tedbirler...

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’ye sağlık turizmi için gelecek hastalar ve refakatçileri için alınacak tedbirleri açıkladı. COVID-19 klinik bulguları (öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları uçağa ya da otobüse alınmayacak. Tüm yolcuların seyahat boyunca tıbbi maske takması sağlanacak. Bu maskeler 3 saatte bir yenilenecek. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenecek. İşte Sağlık Bakanlığı'nın o tedbirleri:

EK 1- ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ HASTALARI VE REFAKATÇİLERİYLE İLGİLİ ALINACAK TEDBİRLER

(1) Seyahat Öncesi Yapılması Gerekenler:

Hasta ve refakatçileri, geldiği ülkesinde yapılabiliyor ise seyahat etmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi almalıdır.

(2) Seyahat Sırasında Yapılması Gerekenler:

1) Hava yoluyla geleceklere yönelik tedbirler;

a) Uçağa biniş sırasında COVID-19 klinik bulguları (öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları uçağa alınmamalıdır.

b) Ülkesinde yapılabiliyor ise gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi olmalıdır.

c) Uçağa biniş anından itibaren tüm yolcuların uçuş boyunca tıbbi maske takması sağlanmalı, nemlendikçe değiştirilmesi konusunda yolcular bilgilendirilmelidir. Her hâlükârda üç saatte bir maske yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.

ç) Uçakta yolcuların üçlü oturma düzeninde orta koltuklar boş bırakılacak şekilde arka arkaya, ikili oturma düzeninde ise yanları boş bırakılarak arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanmalıdır.

d) Uçağın en arka iki sırasındaki koltuklar sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan ve/veya seyahat sırasında belirti gösteren yolcular için kullanılmak üzere boş bırakılmalıdır.

e) Sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan yolcular en arka koltuklara birbirleri arasında en az bir metre mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır.

f) Kabin görevlileri tıbbi maske takmalıdır. Maskeler nemlendikçe veya her üç saatte bir yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.

g) Dört saatten kısa süreli uçuşlarda yiyecek ve içecek servisi yapılmaması önerilir.

ğ) Dört saatten uzun süreli uçuşlarda ise, 1(bir) metreden yakın mesafede oturan yolcuların aynı anda maskelerini çıkarmalarını önleyecek şekilde yiyecek ve içecek servisi yapılması önerilir.

h) Uçak içinde her bir yolcu için içerisinde en az üç tıbbi maske ve el antiseptiği bulunan sağlık kiti verilmelidir. Uçak tuvaletlerinde de el antiseptiği bulundurulmalıdır.

ı) Uçuş boyunca kabin görevlileri tarafından yolcularda hastalık belirtisi (ateş ve öksürük) olup olmadığı gözlenerek hastalık belirtisi olan bir yolcu saptanması durumunda aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir:

1-Pilot tarafından vakanın durumu hakkında derhâl kuleyle irtibata geçilir ve kule tarafından olay hava limanı sağlık denetleme merkezine/havalimanı operasyon merkezine bildirilir.

2- Tüm yolculara yolcu iletişim bilgi kartı doldurulur.

3- İki ön, iki arka ve iki yan koltuk yolcu bilgisi alınır.

4- Sağlık denetleme merkezi vakayı uçakta değerlendirerek İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Komuta ve Kontrol Merkezine bilgi verir.

5- Ulusal/Uluslararası Sivil Havacılık otoritelerinin ve kuruluşlarının önerdiği bulaşıcı hastalıklara yönelik prosedürler uygulanır.

2) Kara yoluyla geleceklere yönelik önlemler;

a) Otobüse biniş sırasında COVID-19 klinik bulguları ( öksürük, ateş gibi) olan hasta ve yakınları otobüse alınmamalıdır.

b) Ülkesinde yapılabiliyor ise gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi olmalıdır.

c) Seyahat başlangıcında yolculuk süresince COVID-19’a karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirme anonsu yapılmalıdır.

ç) Otobüste her bir yolcu için içerisinde en az üç tıbbi maske ve el antiseptiği bulunan sağlık kiti verilmelidir.

d) Yolcuların seyahat süresince tıbbi maske takması sağlanmalı, nemlendikçe değiştirilmesi konusunda yolcular bilgilendirilmelidir. Her hâlükârda üç saatte bir maske yenilenmelidir. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir.

e) Sağlık nedeniyle tıbbi maske takamayan yolcular en arka koltuklara birbirleri arasında en az bir metre mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır.

f) Otobüsle seyahatte seyreltme kurallarına uygun olacak şekilde, araçlara yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınmalı, yolcuların yanları boş kalmalı ve arka koltuktaki yolcu ile çapraz şekilde oturtulmaları sağlanmalıdır.

g) Seyahat sırasında şoför ve ekibi de dahil olmak üzere

h) Seyahat sırasında ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtisi gösteren yolcu olması durumunda en son koltuğa alınmalı ve ulaşım sırasında en yakın sağlık kuruluşuna müracaatı sağlanmalıdır.

ı) Mola yerlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulmalı ve maskeler çıkartılmamalıdır.

i) Yolculuk sırasında sadece su servisi yapılmalıdır. Yanında yiyecek getirenlerin aynı anda yemeleri engellenmelidir.

j) Araç sürücüleri ve yardımcıları seyahat süresince tıbbi maske takmalıdır. Eldiven takılması zorunlu değildir.

k) Otomobil ile gelenler için beş kişilik araçta sürücü dahil üçten fazla kişi olmamalıdır. Sürekli tıbbi maske takılmalıdır.

(3) Gümrük Kontrolünde Yapılması Gerekenler:

1) Gelmeden önceki son 48 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış COVID-19 PCR testi sonuç belgesi ve Uluslararası Sağlık Turizmi kapsamında ülkemize davet edildiklerini gösteren belgeler ibraz edilmelidir.

2) Ülkemize girişlerdeki ara bölgelerde COVID-19 PCR testi yapılmalı veya PCR numune alınmalıdır.

3) Hasta ve yakınlarının ateş ve COVID-19 hastalık belirti (ateş ve öksürük) kontrolleri yapılmalıdır.

4) Gümrük kontrolleri sırasında da yolcuların tıbbi maskesi takılı olmalıdır.

5) Kara yolu ile sınıra gelenlerin araçları yurda alınmamalıdır.

6) Yapılan PCR testinin pozitif çıkması durumunda uçak ya da otobüs yolcuları ve personeli COVID-19 rehberine göre temaslı algoritmasına göre yönetilmelidir.

(4) Hastanelere Transfer Sırasında Alınması Gereken Önlemler:

1) Hava yolu ya da kara yolu ile gelenlerin hastaneye transferleri, tedavinin gerçekleştirileceği hastaneler ya da USHAŞ tarafından yapılmalıdır.

2) Gelenlerin transferinde kullanılacak aracın klima sistemi olmalı ve tüm camları kapalı tutulmalıdır.

a) Transfer aracı seyahat sağlık güvenliği alınarak hareket etmelidir.

b) Transfer aracına binecek yolcuların isim listesi tutulmalıdır.

c) Araç sürücüsü, yolcuları araca almadan önce tıbbi maske takmalıdır.

ç) Araç sürücüsü hiçbir koşulda yerini terk etmemeli, yolcuları indirdikten sonra araç COVID-19 Rehberi’ne uygun şekilde temizlenmelidir.

d) Araç sürücüsünün koruyucu ekipmanı nasıl çıkartacağı ve tıbbi atık olarak nereye atacağı belirlenmeli ve atması sağlanmalıdır.

e) Araç sürücüsünün yolcularla direkt riskli teması olmayacağı için olası enfeksiyon bilgileri verilmeli, hastalık belirtisi takipleri önerilmelidir.

3) Tedavinin gerçekleştirileceği hastaneler ya da USHAŞ, gelen hasta ve refakatçilerin yurda girişlerinden itibaren, hiçbir yerde konaklama yapmadan direkt randevulu oldukları hastanelere ulaşmalarını sağlamalıdır.

YILIN İKİNCİ YARISINDA BAŞLAR

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberinde dünyada küresel karantinaya neden olan koronavirüsün her sektörü olduğu gibi sağlık turizmini de olumsuz etkilediğini ifade eden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Servet Terziler, sağlık turizminin Türkiye’nin önemli döviz girdi kalemlerinden biri olduğunu, sadece saç ekiminin 1 milyar doların üzerinde bir hacme sahip olduğunu hatırlattı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Terziler, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Mart’ın ortasına kadar günde ortalama 1.500, 2 bin hasta kabul ederken şu anda hasta alamıyoruz. Yaz aylarında günlük saç ekimi sayısının yurtdışından günlük 2 binin üzerinde olacağını öngörüyorum. Tedbirimizi alıp bu süreci evimizde geçirirsek, yılın ikinci yarısında sosyal hayat ve ekonomik göstergeler normale döner.”

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Türkiye sağlık turizmi alanında virüs öncesinde 1 milyon kişi ağırlıyordu. Türkiye’ye 500 bin kişi saç ekimi için gelirken, saç ekiminden sonraki en büyük pay ise estetik sektörüne ait. Sektör temsilcilerine göre Türkiye’de saç ektirmenin bedeli 800 ile 10 bin Euro arasında değişiyor. Estetik fiyatları ise 2 bin 500 Euro’dan başlıyor. Türkiye’de yılda 100 bin estetik işlemi yapılıyor. Gelen turistlerin büyük çoğunluğu acenteler aracılığıyla Türkiye’ye gelirken, sağlık turisti otel ve şehir turları dahil ödeme yapıyor. Estetik için gelen ortalama 5-7 gün Türkiye’de kalıyor. Saç ekimi için gelenler en az 2-3 gün konaklama yapıyor. Türkiye’ye en çok İtalya’dan saç ekimi için geliyorlar. Almanya, Belçika, İsviçre, İngiltere, Norveç ve İsveç de üst sıralarda yer alıyor. Ortadoğu ülkelerinden de çok ciddi talep alınıyor. Onkoloji ve karaciğer nakli hastaları da sıklıkla Türkiye’ye geliyor. Sağlık turizminden 1 milyar doların üzerinde gelir elde eden Türkiye’nin 2023 hedefi 10 milyar dolar.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha