İşte otelcilerin 5 isteği...

İşte otelcilerin 5 isteği...
30 Eylül 2019, 08:07
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, Thomas Cook'un iflasının bölgelerdeki işletmelere ve otellere zararının 150 milyon euro (930 milyon TL) civarında olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Boztaş, zararlarının bir nebze de olsa karşılanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TOBB'dan 5 maddelik istekte bulundu.

MATSO’da Thomas Cook seyahat acentesinin iflasının ardından değerlendirme ve yapılabileceklerle ilgili toplantı düzenlendi. Manavgat- Side turizm destinasyonundaki işletmelerin ve otellerin zararının 150 milyon Euro civarında olduğunun düşünüldüğünü vurgulayan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, “200 günlük turizm sezonunun yarısının, yani 100 günün, sezondaki en dolu ve fiyatların en yüksek olduğu dönemlerde elde edilen gelirler dahil, yıllık hasılatın yüzde 75’i kaybedilmiştir” diye konuştu.

Toplantıda katılımcılar tarafından 5 maddelik karar alınarak hükümetten talepte bulunmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOBB’ba müracaat edilmesi kararlaştırıldı.

İşte 5 maddelik talep

Buna göre, zarar gören işletmelerin Thomas Cook’a kesilen faturalardan (tahsil edilemeyen alacakların) doğan ödenen peşin vergilerin ve KDV’sini ödeyen işletmelerin gelecek vergi ödemelerinde mahsuplaştırılması, kredi desteği sağlanması, Turizm Tanıtım Ajansı’na ödenecek olan cironun binde 7,5’lik paydan, işletmelerin gördüğü zarar oranında düşülmesi, Türkiye adına alacakların bakanlık ve TOBB işbirliğiyle takip edilmesi ve avukat tayin edilmesi, otellerde halen konaklayan müşterilerin bedellerinin sigorta tarafından tahsilinin organize edilmesi için TOBB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat edilecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha