İşte KLM'nin 3.4 milyar Euro'luk kurtulma planı

İşte KLM'nin 3.4 milyar Euro'luk kurtulma planı
08 Ekim 2020, 17:07
Pandeminin yaralarını sarmaya çalışan Hollanda bayrak taşıyıcı havayolu şirketi KLM seyahat hareketlerindeki yavaşlamanın üstesinden gelmek için Hollanda Maliye Bakanlığı'na bir yeniden yapılandırma planı sundu.

Havayolu, 3.4 milyar € değerinde devlet kredisi ve teminat istiyor. Plan, KLM'nin yaklaşık 101 yıldır faaliyette olan en kötü krizi nasıl aşmayı planladığını ve hükümetin dayattığı koşulları nasıl yerine getirmeyi planladığını açıklıyor.

KLM CEO'su Pieter Elbers, “Bugün KLM'yi yeniden yapılandırma yolunda büyük ve son derece önemli bir adım attık. Maliye Bakanlığı’na sunduğumuz planı iyileşmemizde önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz. Amaç, KLM'nin bu krizi atlatmasını ve eskisinden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamak. Önlemler KLM personeli için çok kapsamlı ve acı verici, ancak gerekli” dedi.

Plan, stratejinin yeniden oluşturulması, maliyetlerin düşürülmesi, mali konularda düzenleme ve personele nasıl katkıda bulunacağına ilişkin bilgileri içeriyor.

Ancak süreç kapsamında personelin ücretlerinde yüzde 20'ye varan kesinti beklenirken, toplamda yaklaşık 4 bin 500 kişinin işten çıkarılması da gündemde.

Hükümetin dayattığı diğer koşullardan biri de kontrol edilebilir maliyetlerde yüzde 15'lik bir azalma. KLM’ye organizasyonunun küçültülmesi, ek maliyetlerin azaltılması ve daha da basitleştirilmesi konusunda tavsiyeler sunuldu.

Kiralanan uçakların aşamalı olarak kaldırılması ve daha verimli bir filonun konuşlandırılmasıyla önemli maliyet tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

KLM ayrıca maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulunmak için tedarikçiler ve zincir ortaklarıyla da görüşüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha