İşte Galataport'un açılacağı tarih!

İşte Galataport'un açılacağı tarih!
20 Ekim 2020, 18:01
İçinde 225 milyon Euroluk otelin de yer alacağı Galataport projesinin koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen açılışıyla ilgili yeni tarih belirlendi.

Karaköy sahil şeridini 200 yıl sonra halkın erişimine açıp turizmden kültür-sanata kadar yaşamın her alanına dokunacak bir dünya projesi olan Galataport İstanbul projesinin açılış tarihi belli oldu.

Nisan 2021'de açılacak

Daha önce nisan 2020’de açılması planlanan ancak tüm dünyayı etkisi altına alan ve tüm dünyada seyahatlerin durmasına ve yavaşlamasına yol açan koronavirüs salgını nedeniyle inşaatının büyük kısmının bittiği, kalan çalışmaların beklemeye alındığı Galataport projesinin 2021’in nisan ayında tamamlanacağı açıklandı.

Emlakdream'dan Tuncay Özer'in haberine göre Galataport proje alanında incelemeler yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ziyareti esnasında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit Şahenk, Başkan Vekili Hüsnü Akan ve Galataport yöneticileri eşlik ederek proje hakkında bilgiler verdi.

Bakan Ersoy, yer altındaki terminal alanının gezdi. Yeni sisteme göre yolcular gemiden indikten sonra su seviyesinin 16 metre altına kadar uzanan terminal binasında pasaport kontrolünden geçecek.

Galataport’ta dünyada ilk olan kapak sistemi uygulanacak. Gemi olmadığı zaman 3 metre yüksekliğindeki kapaklar indirilecek ve bu sayede Karaköy’den Fındıklı’ya kadar 1200 metrelik sahil kesimi halka açılacak. Bölge gümrüklü alan olduğu için yaklaşık 200 yıldır İstanbulluların kullanımına kapalıydı.

Galataport sadece bir liman projesi değil. Otel, müze, kafe, restoran, mağaza ve ofisleriyle yaşam alanı olarak nitelendiriliyor.

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında hayata geçirilmekte olan proje için, ihale bedeli dahil 1.7 milyar dolarlık bir yatırım yapıldı. Yılda 7 milyonu yabancı turist olmak üzere 25 milyon kişinin ağırlanması bekleniyor.

Yorumlar
soner kaya
28 Ocak 2021, Perşembe 05:58
çok iyi olur
Hakan
24 Ocak 2021, Pazar 11:56
Umarız güzel bir proje olacak
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha