İşte Almanların 2018 tatil planlarını ortaya koyan araştırma…

İşte Almanların 2018 tatil planlarını ortaya koyan araştırma…
16 Ocak 2018, 18:39
Almanya’nın önde gelen pazar araştırmaları kuruluşlarının temsilcilerine göre, 2018 yılında Alman seyahat sektörü, özellikle de yurt dışı seyahatleri önemli gelişme kaydedecek. Araştırma Almanların, 2018 için tatil tercihleri ve seyahat harcamaları hakkında önemli öngörüler sunuyor.

Alman araştırma kuruluşu FUR tarafından, Prof. Martin Lohmann öncülüğünde hazırlanan, yıllık “Reiseanalyse” pazar araştırması raporunun sonuçlarına göre; Almanya vatandaşları bu yıl daha iyi mali koşullara sahip olacak ve bu nedenle daha fazla tatil harcaması yapacak.

Almanların dörtte biri daha fazla tatil yapacak

7 bin 500’den fazla Alman’ın katıldığı ve Kasım 2017’de gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre; Almanların yaklaşık dörtte biri (% 24) bu yıl 2017 yılına göre daha fazla seyahate çıkmayı planlıyor. Bu da Almanların gerçekleştirdiği seyahat rakamlarının % 23 oranında artması anlamına geliyor.

Bu yıl daha fazla harcama…

Bu verilerin yanı sıra katılımcıların % 30’u bu yıl tatil ve seyahat harcamalarına daha fazla pay ayırmayı planladıklarını belirtiyor. Buna karşın katılımcıların % 13’ü bu yıl geçtiğimiz yıla göre daha az seyahate çıkacaklarını ve % 13’lük bir kesim bu yıl daha az tatil harcaması yapacaklarını belirtiyor.

Prof. Martin Lohmann, Stuttgart’ta düzenlenen CMT Fuarı’nda yaptığı açıklamada; araştırma sonuçlarının bu yıl Almanya seyahat endüstrisinin olumlu bir seyir izleyeceğinin göstergesi olduğunu belirtti.

2017 yılında 69 milyar Euro harcadılar

Araştırmada yer alan 2017 yılının verilerini değerlendiren Lohmann, 2017 yılında Almanlar tarafından gerçekleştirilen seyahatlerin 69 milyon seviyesinde olduğunu; kısa süreli seyahatler de ise % 2.5 oranında artış kaydedilerek; 91 milyon seviyesine ulaştığını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre Almanların seyahatlere yönelik % 2 oranında artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl Almanlar gerçekleştirdiği seyahatler kapsamında 69 milyar Euro’luk harcama yaptı.

Almanların destinasyon tercihinde değişim yok

Araştırmacılar bu yıl için Alman tatilcilerin destinasyon tercihlerinde ve tatil türlerinde herhangi bir önemli değişikliğin yaşanmayacağını belirtti. Araştırmaya göre, İspanya, İtalya, Türkiye, Avusturya, Yunanistan ve Hırvatistan Alman tatilcilerin 2018 yılında da en çok tercih edeceği destinasyonlar arasında yer alacak.

Buna karşın Prof. Lohmann, katılımcıların % 42’sinin bu yıl daha önce tercih etmedikleri destinasyona gitmeye planladıklarını ve bu kitlenin % 17’lik bir kısmının, bu yıl uzak mesafe destinasyonları tercih etmeyi planladıklarına dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl bu oran % 15 seviyesinde idi. Katılımcıları tatil tercihlerinde şehir tatilleri, wellness ve cruise tatilleri yine ön planda yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha