İşte Alman seyahat acentalarının korona performansı

İşte Alman seyahat acentalarının korona performansı
10 Temmuz 2020, 21:02
Alman seyahat acentalarının 2020 haziran gelirleri önceki yılın aynı ayına göre %86 geriledi.

Almanya’da koronavirüs salgını geride bıraktığımız aylarda acenta gelirlerinde etkisini gösterdi. Geçtiğimiz haziran ayında acentaların gelirleri %85.8 düşüş gösterirken bu dramatik gerileme mayıs ayında %90, nisanda %93 ve mart ayında %81 olarak kayıtlara geçti. Havayolu bilet satışları da bu hızlı düşüşte rakamlara yansıdı. Bilet satışları %91’lik düşüşle yıllara göre en sert düşüş gösteren kötü satış performansı ile dikkatlerden kaçmadı.

Yılın ilk yarısı sert düşüş

Tur operatörü ve seyahat acentaları paket tur satışlarını kademeli olarak artırdıklarını açıklasalar da leisure segmentinde satışlar mayıs ayında %62, haziranda ise %83 gerileme kaydetti. Benzer bir durum kruvaziyer için de geçerli. Bu alanda mayıs ayı %65’lik bir düşüşle haziran ayındaki %78’lik gerilemeye göre nispeten daha iyi bir figür gösterdi.

Aylara göre değerlendirme yapıldığında hem kriz öncesi hem kriz dönemi yılın ilk 6 ayında Alman seyahat acentalarının gelirleri üçte iki oranında azalma gösterdi. Yılın ilk yarısına bakıldığında tatil satışları %61 azalırken, cruise satışları %48, uçak bileti satışları %72 düştü.

Kötü satış performansı

Seyahat acentalarının rakamları ürkütücü olmaya devam ediyor. İleriye dönük tatil satışları haziranda geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %156’lık düşüş gösterirken Ekim ayına kadar çıkışlar kümülatif %164 azaldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha