İstanbul'un Çinli yolcu hedefini açıkladı

İstanbul'un Çinli yolcu hedefini açıkladı
19 Ekim 2023, 12:43
İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen Çinli turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, dünyada bir turizm ülkesi ve markası olarak tanınıyor. İstanbul’daki havalimanları yılda 125 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye ulaştı. Bu sebeple de havalimanları kritik bir önem taşıyor. Dünya'dan Mehtap Halıcı'ya değerlendirmelerde bulunan İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen, Türkiye’de turizmin büyük bir potansiyel barındırdığını söyledi. Buna rağmen kullanılmamış bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Bilgen, İGA’nın sadece bir transfer noktası değil aynı zamanda bir varış noktası olması için çalıştıklarını vurguladı.

150 milyon Çinli yolcu pastasından aldığımız payı büyüteceğiz

Çinlilerin oluşturduğu pazarın uzun vadede 500 milyonu bulacağını belirten ve bu sayının çok ciddi bir rakam olduğunun altını çizen Bilgen, Türkiye’nin bu pazardan aldığı payın ise uzun yıllardır yüzde 1’ler seviyesinin altında kaldığına işaret etti. Bu pazara etki etmek için ‘Çin Dostu’ bir konsept oluşturduklarını belirten Bilgen, “Çin’den 150 milyon yolcu uluslararası destinasyonlara gitti. Burada çok büyük potansiyel var. Fiili olarak gerçekleşen bu rakama referans vermeyi ve bunun içindeki payımızı arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Çince konuşan personel görevlendirdik

Çinlilerin geleneksel alışkanlıkları olduğunu ve genelde yabancı dil bilmediklerini ifade eden Bilgen, “Çin’in alışkanlıklarıyla uyumlu servisler sağlayarak onların dilini konuşan danışma personelleri görevlendirdik. Çünkü amacımız bu yolcuları İstanbul’dan geçirmek. İstanbul’da onları kendi evlerinde gibi hissettirmek ve sonra geldiklerinde ise İstanbul’da veya Türkiye’de kalmaya ikna etmek” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nın kısa sürede çok hızlı büyüme kat ettiğini anlatan Selahattin Bilgen, ilk önceliklerinin Çinli yolcular olduğunu akabinde de Kuzey Amerika ve Asya pazarını hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Galataport’la bir işbirliklerinin olduğunu da söyleyen Bilgen, sözlerine şöyle devam etti: “Amerika ve Kanada’da yıllık 1 milyondan fazla yolcu var. Bu yolcuların yarıdan fazlası ise endirekt uçuyor.

Bu da doğrudan yeterli sayıda uçuş olmadığını gösteriyor. Türkiye’den Amerika’ya, Kanada’dan Türkiye’ye uçmak isteyen insanların yarıdan fazlası başka yerlerden aktarma yaparak gelmek zorunda kalıyorlar. Amacımız bir transfer noktası olmanın yanı sıra bir varış noktası olduğumuzdur. Cruze Ship’lerle, gemi gezileriyle bu uçuşları birleştirerek buradaki payımızı biraz daha artırmayı amaçlıyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha