İstanbul otellerinden yüksek elektrik faturasına ilginç çözüm!

İstanbul otellerinden yüksek elektrik faturasına ilginç çözüm!
20 Eylül 2022, 08:38
Elektrik faturaları 3,5-4 kata kadar çıkan İstanbul otelleri çareyi sıra dışı bir yöntemde arayacak.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay, İstanbul otelleri olarak Anadolu’da güneş enerjisi yatırımı yapmak istediklerini, İTO komitesinin yeni döneminde İstanbul otelcilerine arazi tahsis edilmesi için yetkili kurumlarla görüşme yapacaklarını açıkladı.

Elektrik faturaları 70 binden 290 bin TL'ye çıktı

Dünya Gazetesi'nden Selenay Yağcı'ya değerlendirmelerde bulunan Karacabay, yükselen enerji maliyetlerinin otelcileri bir hayli zorladığını dile getirdi. Karacabay, “Türkiye’de ve dünyada enerji maliyetleri çok yükseldi. 2021’de bir otelimize gelen elektrik faturası 70 bin TL civarındayken, içinde bulunduğumuz dönemde 290 bin TL’ye çıktı. Bu giderler müşteriye yansıtılamadı” dedi.

İstanbul otelleri Anadolu'da kooperatif usulüyle güneş enerjisi yatırımı yapacak

Gelecek dönem için devreye almak üzere bir proje geliştirdiklerini söyleyen Karacabay, “İTO’da yapacağımız çalışmalarla kendi enerjimizi kendimiz üretmeyi amaçlıyoruz. Bunu İstanbul’da otellerin çatılarına kurulacak güneş panelleri ile yapmamız mümkün değil. O yüzden Anadolu’da güneşin yüksek olduğu bir ilde İstanbul otelleri için arazi tahsis edilmesini isteyeceğiz. Otellerin kooperatif usulüyle, kendi tükettiği enerji kadar yatırım yapmasını planlıyoruz. Yani her otelci kendi ihtiyacı kadar yatırım yapacak. 50 odalı bir otel ile 250 odalı otelin yatırım tutarı farklı olacak. Bu projenin hızlı bir şekilde 2023’te devreye girmesi için bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapacağız. Otelcilerin enerji maliyetlerini düşürmek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha