İstanbul için 2 milyon Alman turist hedefi!

İstanbul için 2 milyon Alman turist hedefi!
21 Kasım 2023, 11:55
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Alman tur operatörlerini ve beraberindeki heyeti, İTO Merkez Bina’sında ağırladı.

Alman tur operatörleri, İTO’yu ziyaret etti. Heyeti ağırlayan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 2022’de Almanya’dan 1.2 milyon turist geldiğini belirterek, bu sayının 2 milyona yükselmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Alman tur operatörlerini ve beraberindeki heyeti, İTO Merkez Bina’sında ağırladı.

Toplantıda, İstanbul turizmi ve ticaret alanlarındaki işbirlikleri ele alındı. İstanbul’a gelen Alman turist sayısının her yıl arttığını belirten İTO Başkanı Avdagiç, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını İstanbul’un sağladığını ifade etti.

8.500 YILLIK TARİH

Alman tur operatörleri ve beraberindeki heyet, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

İstanbul’un imparatorluklara uzun süre başkentlik yaptığını belirten Avdagiç, şöyle konuştu: “İstanbul’un 3 bin 500 yıllık bir tarihi olduğu biliniyordu. Avrasya Tüneli yapılırken kazılarda bulunan tarihi eserler incelendiğinde, kentin 8 bin 500 yıllık tarihi olduğu ortaya çıktı. Süleymaniye Camii ve Yeni Camii’den Galata Kulesi’ne, Alman mimarisinin emsalsiz örneği Boğaziçi Köprüsü’nün ardına saklanmış Kuleli Askeri Lisesi’nden Büyük Çamlıca Camii’ne uzanan bu görkemli manzara, İstanbul’un zenginliğinin de işaretidir. İstanbul, 16 milyonluk nüfusu ile 140 ülkeden daha büyüktür. Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve dünyaya açılan kapısıdır.”

2 BİN ALMAN GİRİŞİMCİ

Türk iş dünyası için de Almanya’nın çok önemli olduğunun altını çizen Avdagiç, “2022’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 45 milyar doların üzerine çıkması, bunun önemli göstergesidir. Bu rakam, bazı Avrupa ülkelerinin toplam ticaret hacminden bile fazladır. İTO’ya kayıtlı 2 bin 108 Alman sermayeli şirket bulunuyor. Almanya’daki Türk şirketler, Türkiye’deki Alman şirketler, iki ülke arasındaki her türlü bağı daha da güçlendirecek olan vasıtadır” diye konuştu.

765 OTEL, 141 BİN YATAK

AB ülkeleri arasında en fazla beş ve dört yıldızlı otelin İstanbul’da olduğunu söyleyen Avdagiç, otel ve yatak sayısı hakkında şu bilgileri verdi: “İstanbul’da 765 otelimiz var. Bu otellerimizin toplam yatak sayısı 141 bini aştı. Yatakların 100 bini ise beş ve dört yıldızlı otellerde bulunuyor. Beş ve dört yıldızlı 83 otelin daha inşaatı devam ediyor. İstanbul’a 2022’de 16 milyon yabancı ziyaretçi geldi.

Bu rakamın 1.2 milyonunu Almanya’dan gelen dostlarımız oluşturdu. Alman dostlarımızın sayısının daha da artması en önemli arzumuz. İstanbul, bunu hak ediyor. Hedefimiz ise bu sayının 2 milyona yükselmesi.”

GELDİK, GÖRDÜK, ŞAŞIRDIK

Anna Schwartz, başkanlık ettiği heyette Alman ve Türk ilişkilerinin önemini vurguladı. İstanbul’a odaklanmaları gerektiğini belirten Schwartz, İstanbul’un sadece tablolardan değil, gerçek bir keşifle anlaşılabilecek bir cazibe merkezi olduğunu ifade etti. “İstanbul, tur operatörlerimizi büyüledi. Geldik, gördük ve şaşırdık. İstanbul, kültür başkenti olarak bizi kucakladı. Müşterilerimizi İstanbul’a göndererek işbirliklerimizi artırabiliriz. Hedeflerimizi yükseltmeliyiz” dedi.

DAHA FAZLA ALMAN TURİST

İstanbul’un, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla tanınan bir cazibe merkezi olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise “Alman turistler, İstanbul’un tarihi zenginliklerini keşfetmeyi seviyor. Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii gibi ikonik mekanlar, Alman turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu tarihi yapıları ziyaret ederek, geçmişle bağ kurma ve kültürel alışveriş deneyimleme fırsatını değerlendiriyorlar. İstanbul’un eşsiz lezzetleri de Alman turistleri cezbetmeye devam ediyor. Türk mutfağından lezzetleri tatmak, Alman gezginlerin gastronomik keşiflerinin önemli bir parçasını oluşturuyor. İstanbul’da daha fazla Alman turist görmek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha