HIKVISION

İstanbul Havalimanı satılıyor mu?

İstanbul Havalimanı satılıyor mu?
24 Mayıs 2019, 09:52
Bloomberg'in haberine göre üçüncü havalimanı açılışının üzerinden bir sene geçmeden işletmesi satılıyor. Öte yandan üçüncü köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde hisse satışıyla ilgili pazarlıklar da sürüyor.

Bloomberg’ün haberine göre üçüncü Havalimanı’nın ortaklarından bazıları 11 milyar dolar değer biçilen havalimanındaki paylarını satmaya hazırlanıyor. Bu satış için ABD’li yatırım bankası Lazard ile anlaşıldığı bildirildi.

Konu hakkında iki kaynağın verdiği bilgilere göre Fransız Vinci mega proje ile ilgileniyor. Vinci’nin yanında TAV Havalimanları ve onun Fransız ortağı Aeroports de Paris de alanın işletmecisi İGA ile ilgileniyor. Ferrovial SA’nın da proje ile ilgilendiği ifade ediliyor.

Havalimanı işletmecisi İGA ‘satış planı yok’ dedi. Alıcı olduğu iddia edilen şirketler açıklama yapmadı.

Üçüncü köprü için pazarlıklar sürüyor

Öte yandan Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ise İtalyanlar'ın Çinliler ile pazarlık halinde olduğu belirtiliyor.

Sözcü'de yer alan habere göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, İtalyan inşaat şirketi Astaldi’nin üçüncü köprüdeki payının satışı için görüşmelerin henüz bitmediğini açıkladı.

Pekin'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Lu Kang, “İş arkadaşlarım da bana söyledi. Şu an Çin tarafı ile Türk tarafındaki bu görüşmeler henüz bitmedi ve devam ediyor. Biz, Çin tarafı olarak olumlu haberi bekliyoruz” yanıtını verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü´nde hisseleri bulunan İtalyan Astaldi´nin hisseleri için Çinlilerle görüşmeler yapıldığını söylemişti.

Astaldi 2018 yılında Türkiye´deki siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle her iki köprüde bulunan paylarını satışa çıkartacağını açıklamıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha