'İstanbul’da Veneto Lezzetleri' Venedik Sarayı'nda tanıtıldı

'İstanbul’da Veneto Lezzetleri' Venedik Sarayı'nda tanıtıldı
20 Eylül 2019, 19:04
İtalya ve Turkiye arasında gastroekonomi ve gastroturizm alanında kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesi için ilk adım 17 eylül de Venedik Sarayı’nda atıldı.

İtalya; milli gelirinin %12 sini ve 1,3 milyon çalışanı temsil eden yeme içme sektöründeki birikimini Türkiye ile işbirliği imkanlarına çevirmek için start verildi.

İtalyan gıda-tarım sektörü ve kaliteli mutfağını yurt dışında tanıtmayı amaçlayan program, İtalya Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani ve İtalyan gastronomi geleneğini korumayı hedefleyen Accademia Italiana della Cucina (İtalyan Mutfak Akademisi) Kültür Derneği Başkanı Dilek Bil tarafından başlatılıyor.

Bu program çerçevesinde ilk adım 16-20 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da bulunacak dünyaca ünlü İtalyan şef Samuele Beccaro ve ekibi Veneto bölgesinin özel tatları ve gastronomi geleneğine odaklanarak İtalyan mutfağının önde gelen özelliklerini tanıtacağı yoğun temaslarla başlıyor.

Bu temasların ilki Vendik Sarayı’nda gerçekleşen şef Samuele Beccaro imzalı ‘’Istanbul’da Veneto Lezzetleri’’ adlı basın toplantısı yemek pişirme gösterisi ve tadım etkinliği ile başladı.

Etkinlik sırasında Accademia Italıana della Cucina yarışmasının ‘’Premio Giovanni Nuvoletti ‘’ ödülünü kazanan Divan Grubu’nun Executive Şefi Giancarlo Gottardo ve ‘’ Diploma of Good Cuisine’’ ödülünü kazanan Papermoon Istanbul’un Executive Şefi Giuseppe Pressani’ye ödülleri takdim edildi.

Toplantıya ev sahipliği yapan İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani ve Accademia Italiana della Cucina Istanbul Başkanı Dilek Bil iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesinde gastroekonomi ve gastroturizmin çok önemli bir fırsat olduğuna vurgu yaptı. Büyükelçi Massimo konuşmasında iki ülke arasındaki işbirliğine dikkat çekti. Massimo şu ifadeleri kullandı: “ İtalyan Ulusal gıda endüstrisi 205 milyar euroluk değeriyle ülke GSYH’sinin %12’sini oluşturmakla kalmayıp İtalyan ekonomisini ileri taşıyan ve yurt dışında temsil eden bir marka haline gelmiştir. 1.3 milyon çalışanıyla, 5 yılda %33.3 büyüme oranıyla, 2008’den bu yana %47.8 oranında arttırdığı 41.8 milyar euroluk ihracat hacmiyle gelişen İtalyan gıda endüstrisi 2018’de de %3.1 büyüme yaşamaya devam ediyor. İtalya'nın tarım ve gıda sektörü İtalyan mutfağıyla birleşince İtalya'nın tipik yöresel yemeklerinin dünyaca bilinirliğini dolayısıyla o bölgenin turizm kapasitesini arttırmaktadır. Turizm de güçlü bir gelişim içerisinde olan Türkiye ile bu alanda yapacağımız işbirliğinin iki ülkenin de yararına olumlu katkılar yapacağına gönülden inanıyorum"

Accademia Italiana della Cucina (İtalyan Mutfak Akademisi) Kültür Derneği Başkanı Dilek Bil ise konuşmasında şunları söyledi : “ Rakamlar gösteriyor ki İtalya hem turizmde hem de önemli bir kolu olan gastronomide ciddi bir tecrübe ve birikime sahip. Türkiye’de gastronomi turizmi içinde yabancı turistler toplam harcamalarının % 20'ini yeme-içmeye ayırırken, gastronomi turistleri toplam harcamalarının %27'sini yeme ve içmeye harcamaktadırlar. Turizm sektörünün yeme içme sektörünün Turizm Bakanlığı'nın kısacası tüm paydaşların bu değişim içerisinde ihtiyacı olan tecrübe ve bilgi paylaşmak için Academia İtalia Della Cucina Türkiye delegasyonu olarak elimizden geleni yapacağız. Ve gastroekonomide 'Made in turkey' yani Türkiye markasını yaratacağız”

İtalyan mutfağını tanıtmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden şef Samuele ise şunları söyledi: “ Türkiye'de İtalyan mutfağı çok iyi temsil ediliyor bu konudaki birikimimi paylaşmak için temaslarda bulunacağım .Şehrin en prestijli Üniversitelerinden Yeditepe Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi öğrencileriyle buluşacağım ve onlara eğitim vereceğim için heyecanlıyım. 19 ve 20 Eylül tarihlerinde mutfak derslerinin ardından hazırlayacağım bazı İtalyan lezzetleri genç öğrencilere de tattırmak üzere tekrar bir yemek pişirme gösterisi yapacağım”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha