İstanbul'da Kasım ve Aralık rezervasyonlarında son durum!

İstanbul'da Kasım ve Aralık rezervasyonlarında son durum!
20 Eylül 2022, 10:03
2022'nin ilk 8 ayında yüz güldüren doluluklara ulaşan İstanbul otelleri yılın geri kalan 4 ayında da rağbet görmeye devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay ilk 8 aylık süreçte İstanbul’un başarılı bir grafik çizdiğini söyledi.

Kasım şimdiden yüzde 60, Aralık ise yüzde 45 seviyelerinde!

Karacabay, sözlerini şöyle sürdürdü, “İstanbul’da eylül ayı doluluk oranları ortalama yüzde 90 seviyelerinde. Ekim ayında da doluluk oranlarının yüzde 90 seviyelerine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kasım ayı için daha şimdiden gelen rezervasyonlarla yüzde 60 doluluk yakalandı. Aralık ayı doluluk oranları ise yüzde 45 seviyelerinde. Bu seviye daha da yükselecek. 2023 için gelen rezervasyon talepleri de otelcileri memnun ediyor. Eğer bir sorun yaşanmazsa artık bizim için her ay turizm sezonu olacak. 2023 için otel fiyatlarında da yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz.

Ocak-şubat-mart aylarında da çok ciddi yükseliş yaşanacak gibi duruyor. Ancak bu yükselişte koronavirüs nedeniyle seyahat edemeyenler etkisi çok büyük. 2024 itibariyle yükseliş duracak. Belli bir seviyeye oturacak.” İstanbul otellerinin en büyük problemleri arasında online satış kanallarının aldığı paylar olduğunu söyleyen Aydın Karacabay, “İstanbul otellerinin satışların yüzde 90’ı online kanallardan geliyor. Avrupa konaklamada online kanalların aldığı payları yüzde 10-12 arasında sınırladı. Türkiye’de de bunun sağlanması için gelecek dönemde çalışmalarımızı hızlandıracağız” ifadelerini kullandı. (Dünya)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha