İstanbul bu kongrelere odaklandı

İstanbul bu kongrelere odaklandı
25 Ekim 2018, 13:15
Kongre turizmi pastasından aldığı payı artırmaya çalışan İstanbul, önümüzdeki yıllar ev sahipliği yapacağı kongrelere odaklandı. İşte o kongreler...

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu öncülüğünde (ICVB), turizm sektör temsilcileri ile akademi dünyası; kongre turizminin ülke ekonomisine desteğini artırmak için hayata geçirilen ‘İstanbul Kongre Elçisiyim’ programında bir araya geldi.

Dünya Girişimcilik kongresine 10 bin kişi katıldı

İTO ve ICVB Başkanı Şekip Avdagiç, İstanbul'da düzenlenen büyük kongrelerle ilgili bilgiler vererek önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapılacak kongrelerden bahsetti. Avdagiç, geçtiğimiz yıl İstanbul'da düzenlenen Dünya Petrol Kongresi'ne 5 bin kişi, Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi'ne 2 bin 100 ve Dünya Arıcılık Kongresi'ne ise 8 bin kişinin katıldığını söyledi. Bu yıl da İstanbul'un geniş katılımlı kongrelere ev sahipliği yapmaya devam ettiğini belirten Avdagiç, " Dünya Girişimcilik Kongresi'ne 10 bin, Uluslararası Haritacılar Federasyonu Dünya Kongresi'ne 2 bin 500 ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi'ne ise 2 bin 900 kongre delegesi iştirak etti. " diye konuştu.

2019 ve 2020'de üç önemli kongre

2019 ve 2020 yılları için Gastroentoroloji Kongresi'ne 6 bin, Perinatal Tıp Kongresi'ne 3 bin 200, Uluslararası Coğrafya Kongresi'ne ise 2 bin 900 delege gelmesini beklediklerini ifade eden Avdagiç, " Biz, 2018'den 2023'e kadar olan süreçte çok daha olumlu neticeler alacağımıza, büyük kongrelere ev sahipliği yapacağımıza yürekten inanıyoruz. Neden kongre turizmini yaygınlaştırmak ve İstanbul'u kongre turizminin merkezi yapmak istiyoruz? Biliyorsunuz, dünya turizm gelirleri içinde kongre ve toplantı sektörü, yüzde 30'luk bir paya sahiptir. Ayrıca kongrelere katılan delegelerin alım güçleri, normal turistten 4-5 kat daha fazladır. Bu gerçeği şu şekilde örneklemek isterim: 2018 yılının ilk yarısında Türkiye'ye gelen her turist ortalama 636 dolar harcadı. Biliyorsunuz, Türkiye olarak bizim 2023'te turist başına gelir hedefimiz ise bin doları yakalamak. Bu gelir hedefine ulaşmamız ise kongre turizminde yapacağımız atakla mümkündür." ifadelerini kullandı.

Uluslararası Bizans Çalışmaları kongresi 2021'de İstanbul'da

‘İstanbul Kongre Elçisiyim’ programında önümüzdeki dönemde İstanbul'a önemli kongreler kazandıran kurumların temsilcilerine plaket sunuldu. 2021 yılında sağlık alanında dünyanın önemli isimlerinin katılacağı kongre için Dünya Tıbbı Hukuk Derneği Saymanı Prof. Dr. Berna Arda'ya, 24. Uluslararası Bizans Çalışmaları Kongresi'nin 2021'de İstanbul'da düzenlenecek olmasını sağlayan Türk Tarih Kurumu Bizans/ Doğu Roma İncelemeleri Ulusal Komite Başkanı Prof. Dr. Melek Delilbaşı'na,CICE Kongresi'nin 2020 yılında İstanbul'da gerçekleşmesini sağlayacağı için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki'ye, Mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen kongre için Uluslararası Haritacılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Orhan Ercan'a plaket takdim edildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha