İstanbul beklentilerini karşılamadı... Rus iş dünyasının yeni gözdesi Dubai!

İstanbul beklentilerini karşılamadı... Rus iş dünyasının yeni gözdesi Dubai!
08 Eylül 2023, 13:23
Rusya Ukrayna savaşının başlamasının ardından yaptırımlar sonrasında Rus milyarderlerin çoğu aileleriyle birlikte Dubai'ye taşındı.

Rusya Ukrayna savaşının başlamasının ardından yaptırımlar sonrasında Rus milyarderlerin çoğu aileleriyle birlikte Dubai'ye taşındı. İlk dönemde İstanbul'a olan rağbet kısa sürdü ve yüksek beklentiler karşılanmadı. Forbes dergisinin Rusça edisyonu, milyarderlerin peşinden avukatlar, finansçılar, girişimciler ve startupçılarından da Dubai'nin yolunu tuttuğunu yazıyor.

Şu anda Birleşik Arap Emirlikleri'nde kaç Rusya vatandaşının yaşadığı konusunda bir istatistik yok. Ancak Forbes bazı tahminlerin 500 bine kadar çıktığına dikkat çekiyor.

Dergiye konuşan iş insanı Sergey Lyalin, Dubai'nin Ruslar açısından önemini "Dubai bir nevi Londra'nın rolünü üstlendi, Rusya'da ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde dünyayla iş yapmak isteyenlerin dışa açılan penceresi oldu. Şimdi anlaşmalar Dubai'deki şirketler ve hukukçular üzerinden yapılandırılıyor," sözleriyle dile getiriyor.

Dergi Rus bankalarının da Dubai'ye açılmak için girişimlerde bulunduğunu, ancak bunların yaptırım engeli nedeniyle genellikle başarısız olduğunu ya da dikkat çekmeden iş yapmaya çalıştığını yazıyor. (Turkrus)

Yorumlar
Istanbul
09 Eylül 2023, Cumartesi 05:23
Istanbuldan istanbullu bile kaçarken Rus milyarder neden gelsin.? Güvenlik yok Sukunet yok I? yok Hukuk yok Mafya var Cinayet var Trafik karga?ası var Rü?et hırsızlık soygun var...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha