İspanya, yoğun tatil döneminde aşısızları buralara almayacak!

İspanya, yoğun tatil döneminde aşısızları buralara almayacak!
27 Kasım 2021, 10:40
Son iki haftadır vakaların yükselişe geçtiği İspanya noel ve yılbaşı tatillerini de dikkate alarak yeni tedbirler getirdi.

Avrupa'da Avusturya, Almanya, Belçika'daki kadar çok yüksek seviyelerde olmasa da İspanya'da da Kovid-19 salgınında yeni vaka ve ölü sayıları artışa geçti. Son 14 gün esas alınarak her 100 bin kişide görülen ortalama vaka sayısının 149'a çıktığı ülkede, günlük yeni vaka sayıları 9 binin üstüne çıkarken virüse bağlı can kaybı sayıları da 30-50 aralığında seyir ediyor.

Kapalı eğlence mekanlarına yüzde 75 doluluk sınırı

Vakaların en çok artış gösterdiği ülkenin kuzey ve doğusundaki özerk yönetimlerde, kapalı eğlence mekanlarında doluluk oranının yüzde 75 ile sınırlanmasının yanı sıra ek önlemler alındı.

25 Kasım-7 Ocak arası tatil önlemleri: Aşı sertifikası zorunluluğu

Katalonya, Aragon, Galisya, Balear Adaları, Navarra bölgeleri, Noel ve yılbaşı tatillerindeki yoğunlukları göz önünde tutarak 25 Kasım-7 Ocak tarihlerinde restoran, disko, konser alanı, müze veya kültür merkezlerine girişler için aşı sertifikası zorunluluğu getirdi.

Bask ve Valensiya da benzer önlemler için harekete geçti.

Aşılanmada 60 yaş üstüne üçüncü doz aşıya başlayan İspanya'da, nüfusun yüzde 9'u üçüncü doz aşıyı oldu, ikinci doz aşıyı olanların oranı da yüzde 89.2 (12 yaş üstünde bu sayı yüzde 90).

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha