İspanya'ya şok üstüne şok!

İspanya'ya şok üstüne şok!
27 Temmuz 2020, 14:01
İngiltere'nin İspanya'ya yeniden seyahat kısıtlaması getirmesi tur operatörlerini de harekete geçirdi.

İngiltere, koronavirüs vakalarının yeniden artmaya başladığı İspanya'ya seyahat kısıtlaması getirdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı İngiliz vatandaşlarına zorunlu haller dışında İspanya’ya gitmemelerini tavsiye etti. Bu kararla birlikte İspanya’dan dönecek İngiliz tatilcilere 14 gün evde karantina uygulanacak.

TUİ İspanya turlarını iptal etti

Kararın ardından seyahat acentelerinden seyahat iptali haberleri geldi. TUİ Turizm grubu, Majorca, İbiza gibi adaların bulunduğu Balear ve Kanarya adaları haricindeki yönlere ilk etapta 9 Ağustos’a kadar olan seyatleri iptal ettiğini açıkladı. TUİ, iptal kararından etkilenen müşterilerle iletişime geçerek tatillerini iptal etme veya değiştirme hakkı sunacağını açıkladı. TUİ'den yapılan açıklamada sağlık ve güvenliğin yüksek öncelik olduğu belirtildi ancak İngiliz hükümetinin seyahat endüstrisiyle yakın çalışması tavsiye edildi. Açıklamada "Bu düzeydeki belirsizlik ve karışıklık, tatilciler için hayal kırıklığına sebep oluyor" denildi.

Diğerleri şimdilik beklemede

Aralarında British Airways, Easy Jet gibi İspanya’ya turist taşıyan havayolu şirketlerinden de hayal kırıklığı mesajları geldi, ancak ‘‘Uçuşların ani iptali söz konusu olamayacak’’ dendi.

Wizz Air, İspanya'ya şimdilik planlandığı gibi sefer yapmaya devam edeceğini ancak azalan talep ışığında uçuş programını yeniden gözden geçireceğini açıkladı. Airlines UK'den Rob Griggs, İngiltere'nin aldığı İspanya kararının havacılık sektörü için "büyük bir darbe" olduğunu söyledi.

Griggs, BBC'ye verdiği demeçte tatilcilerin kendini karantinaya almak yerine koronavirüs testi yapılması gerektiğini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha