İspanya'dan kaçan Alman turist Türkiye'ye koşuyor...

İspanya'dan kaçan Alman turist Türkiye'ye koşuyor...
21 Mart 2018, 14:19
Yüksek fiyatlar nedeniyle 2018 tatilleri için İspanya’yı tercih etmeyen Alman tatilciler, Türkiye ve Mısır destinasyonlarına geri dönüyor. İşte Şubat ayında gerçekleşen rezervasyonlarda Türkiye’nin performansı…

Alman seyahat acentelerinin kullandığı rezervasyon portalı Traveltainment’ın verilerine göre; Şubat ayında İspanya destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda % 20 – 25 arasında düşüş yaşanırken; Alman tatilciler daha uygun fiyatlar sunan Türkiye, Mısır ve Yunanistan destinasyonlarını tercih etmeye devam ettiler.

Şubat ayında İspanya destinasyonları arasında yer alan Palma’ya yönelik rezervasyonlarda geçen senenin aynı dönemine göre % 22 oranında düşüş yaşandı. Palma’ya yönelik rezervasyonlarda Ocak 2018 ve Aralık 2017 döneminde % 15’lik düşüş yaşanmıştı. Bu yaşanan düşüşün en önemli nedeni olarak yüksek fiyatlar gösterildi.

Benzer şekilde Almanya’dan Kanarya Adaları’na yönelik yapılan rezervasyonlarda da geçtiğimiz ay önemli kayıplar yaşandı. Fuerteventura ve Las Palmas’a yönelik rezervasyon rakamlarında ise her iki destinasyon da geçtiğimiz ay % 25 oranında düşüş gösterdi. Tenerife’deki kayıp oranı ise % 22 oldu.

Almanya’da Şubat ayının kazanan destinasyonları Türkiye, Mısır ve Yunanistan oldu. Geçtiğimiz yıla göre daha yüksek fiyatlar sunan İspanya’dan vazgeçen Alman tatilciler, 2018 tatilleri için bu üç destinasyonu tercih etmeye başladı.

Şubat ayında Antalya’ya yönelik tatil paketi rezervasyonlarında % 13 oranında artış kaydedildi. Türkiye, Almanya’da gerçekleştrilen rezervasyonlarda Kasım 2017 döneminden beri güçlü bir artış performansı sergiliyor.

Mısır da geçtiğimiz ayda yükseliş trendini sürdürdü. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda % 44 oranında artış yaşandı. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda Ocak ayında % 61, Aralık ayında % 55, Kasım ayında ise % 72 oranında artış kaydedilmişti. Geçtiğimiz ay Marsa Alam’a yönelik rezervasyonlarda ise % 20 oranında artış yaşandı.

Geçtiğimiz yıl önemli artışlar kaydeden Yunanistan destinasyonları da yükselişini sürdürüyor. Girit’e yönelik talep iyi bir seyir izlerken; Heraklion’a yönelik rezervasyonlarda % 5 oranında artış yaşandı. Rodos’a yönelik rezervasyonlarda % 2, Kos’a yönelik rezervasyonlarda ise % 6 oranında artış kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha