İşler: İzmir 2 milyon turist çapasından artık kurtulmalı!

İşler: İzmir 2 milyon turist çapasından artık kurtulmalı!
30 Mayıs 2024, 12:35
22. Seçimli Genel Kurulu’nu 14 Mayıs 2024 tarihinde yapan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)’nin yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı.

22. Seçimli Genel Kurulu’nu 14 Mayıs 2024 tarihinde yapan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)’nin yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı. Toplantıda önümüzdeki 3 yıllık dönemde görev yapacak Başkan Yardımcıları, Denetim, Danışma Kurulu ve Kadın Kolları üyeleri belirlendi. Genel gündem’in dışında İzmir ve bölge turizminin gelişmesi, tanıtım ve tesisleşme faaliyetleri, projeler ve yeni etkinlikler düzenlenmesi konuları da ele alındı.

Hilton İnn Garden toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya her biri bölge turizminin önemli isimleri olan ETİK Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra EMITT Fuarları Direktörü Hacer Aydın ve Tourism Today Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özsevim’de katıldı. Aydın ve Özsevim fuarlar ve bölgede gerçekleştirilmesi için planlanan turizme yönelik özel projelerle ilgili sunumlarla üyelere bilgi aktardılar. Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılması, kapıda vize kolaylıklarıyla Yunan Adalarına Türk turistlerin gidiş yoğunluğu ile yatırım, enflasyon, faizler ve döviz kurlarının turizm ekonomisine etkileri, toplantıda ele alınan konular arasında yer aldı.

ETİK Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler katılımcılara, genel kurulun teveccühüyle yeni yönetim kurulu üyesi olarak seçilenler arasında yapılan görev dağılımını aktardı. Buna göre önümüzdeki üç yıllık dönemde Kerem Ünsal’ın Genel Sekreter, Bilge Durdu, İbrahim Babak, Orhan Belge, Uğur Şahbaz, Bülent Tercan, Haluk Alay ve Teoman Şensoy’un Başkan Yardımcısı, Fuat Ballıca’nın Muhasip Üye, Zafer Canbaz, Selin Avşar İnanlı, Mine Dervişoğlu, Olcayto Akkoyunlu, Sevil Görgülü, Serkan Sığınmış, Sinem Türksoysal, Güner Güney, Ferhan Ademhan, İlter Yılmaz, Seda Zabıtçı, Ertuğrul Uzak, Makbule Beyenç, Melik Kızılcan, Latife Karasu, Recep Muvahhit Akan, Ergin Vurgun, Gökhan Sengel, Süleyman Hakan Aydın, Zeki Hozer ve Tayfur Settar Kaplan’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacağı açıklandı. Danışma Kurulu’nda Murat Karaçanta, Ali Onar, Ali Çağatay, Ekrem Gülcemal, Denetim Kurulu’nda Sinem Karakundakoğlu, Fatma Okur ve Nur Erten, Onursal Başkanlığını Sevil Görgülü’nün yaptığı Kadın Kolları Kurulu’nda Bilge Durdu, Seda Zabıtçı, Sinem Tüksoysal, Mine Dervişoğlu, Selin Avşar İnanlı, Latife Karasu ve Makbule Beyenç görev üstlenirken Sağlık Turizmi Birim Başkanlığını Dr. Zeki Hozer yürütecek.

ETİK Yönetim Kurulu üyeleri’de olan SKAL İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney İzmir’de yapılacak SKAL İnternational Dünya Kongresi çalışmaları, Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı Orhan Belge kapıda vize kolaylığının Çeşme ve İzmir turizmine etkileri, Bülent Tercan Gastronomi Turizmine yönelik etkinliklerde dikkat edilmesi gereken konular, Danışma Kurulu üyeleri Ali Onar ETİK’le ilgili devam eden hukuki davalar, Ali Çağatay Sosyal Güvenlik ile ilgili yapılması gerekenler ve yaşanması muhtemel sorunlarla ilgili bilgi aktarımları yaptılar. Murat Karaçanta ise turizmde gelişim için herşeyin devletten beklenmemesi gereğine dikkat çekti.

İzmir 2 milyon turist sayısına çapa atmış durumda, hedefimiz bu sayıyı 5 milyona çıkarmak

Toplantının son bölümünde katılımcılara teşekkür eden, görev üstlenenlere başarılar dileyen Mehmet İşler ETİK’in özellikle tanıtım faaliyetlerinde ve tanıtıcı etkinliklerde aktif rol üstleneceği bir döneme girdiklerini söyledi. Mehmet İşler; “İzmir 2 milyon turist sayısına çapa atmış durumda. Bunu ilk hedef olarak beş milyona çıkarmak için çok çalışacağız. Bu konuda kamu ve özel turizm paydaşlarıyla birlikte çalışmaya devam ederken ETİK olarak kendi projelerimiz ve etkinlik faaliyetlerimizle bu dönem çok daha aktif bir rol üstleneceğiz. İzmir ve bölgemiz Türkiye ve dünya turizm pastasından alması gerekene odaklanmalı. Yerinde sayma modundan hızla uzaklaşmalıdır. Bölge turizmcimiz ve oluşan yeni yönetim kurulumuz bu konuda çok kararlıdır. Önümüzdeki dönemde hep birlikte turizm adına güzel işlere imza atacağız.” Dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha