İSATAG, Bakan Ersoy ile görüştü

İSATAG, Bakan Ersoy ile görüştü
12 Ağustos 2023, 23:48
İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) Yönetim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 11 Ağustos 2023 günü İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) Yönetim Kurulu’nu kabul etti. İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmede sektörel sorunlar masaya yatırıldı.

Özsavaş: Kültür ve inanç turizminde ivme kaybediyoruz

Görüşmede sektörde yaşanan güncel sorunlara değinen İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, yurt dışından Türkiye’ye yapılan kültür turlarında ve özellikle inanç turizminde ivme kaybedildiğini belirterek, sorunun çözümü için orta ölçekli acentaların desteklenmesi gerektiğini söyledi. Küçük seyahat acentalarının yurt dışı fuarlara katılmakta ve stant almakta zorlandığı bilgisini aktaran Özsavaş, Ersoy’dan bu konuda destek istedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile seyahat acenteleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Özsavaş, bu konuda Ersoy’dan destek istedi.

İSATAG müze biletleri zamlarının bir takvime bağlanmasını istedi

Müze ve örenyeri bilet fiyatlarının çok kısa aralıklara ve belirli bir takvime bağlı kalmadan artmasının kültür turizmi yapan seyahat acentalarını maliyet planlaması yapmasını güçleştirdiği gerçeğinin İSATAG heyetince dile getirilmesi üzerine, Ersoy konunun gündemlerinde olduğunu belirterek çözüm için çalıştıklarını ifade etti.

Tur ve transferde yeni düzenleme geliyor

Seyahat acentalarının tur ve transferde yaşadığı sorunların da gündeme geldiği toplantıda, Ersoy, acentelerin tur ve transfer hizmetlerinde kendi asistanlarını, transfer görevlilerini kullanabilecek şekilde düzenleme yapılacağını söyledi.

Rehber sayısı artırılacak

Ersoy Seyahat acentaları ve rehberler arasında yaşanan sorunlara ilişkin de yeni rehber yetişmemesi konusunda bakanlığın müdahil olduğunu ve çok sayıda yeni rehberin yetiştirileceği bilgisini verdi.

Demir: Dizi film sektörü ile turizm sektörü daha yakın çalışmalı

Görüşmede Türk dizilerinin tanıtımdaki rolüne değinen İSATAG İkinci Başkanı Cüneyt Tansu Demir, dizilerinin İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yabancı turist kazandırdığını aktararak, dizi film endüstrisiyle turizm sektörünün arasında sinerji yaratacak projelerin desteklenmesini istedi.

Kartın outgoing acentelerinin sorunlarını dile getirdi

Outgoing acentelerin sorunlarını gündeme getiren Dernek Genel Sekreteri Ömer Kartın ise yurt dışı seyahatlerde kredi kartına taksit uygulamasının sonlandırılması ve yaşanan vize sorunlarını aktardı.

Vize zorluklarının en kısa zamanda aşılacağını belirten Ersoy, taksit uygulamasının da son dönemdeki ortodoks ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu ve uzun taksitlerin enflasyon etkisi yarattığını, Akdeniz çanağındaki ülkelerde de taksit olmadığını ifade etti.

Toplantıya İSATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, İkinci Başkan Cüneyt Tansu Demir, Genel Sekreter Ömer Kartın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamran Bagiyev, Neşe Çevik, Yüksel Türemez ve Emrah Demir katıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha