İran, İsrail'e saldırı başlattı, hava sahaları kapandı

İran, İsrail'e saldırı başlattı, hava sahaları kapandı
14 Nisan 2024, 02:35
İsrail devlet televizyonu, İran'ın İsrail'e İHA saldırısı başlattığını duyurdu.

İran operasyonun adını "Gerçek Vaat Operasyonu" olarak ilan etti. İsrail Ordusu'ndan yapılan ilk açıklamada İsrail'in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğu belirtildi. İran devlet televizyonu da son dakika olarak İran İHA'larının İsrail'e doğru ateşlendiğini açıkladı.

Devrim Muhafızları, İsrail topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle vurduklarını bildirdi. İran devlet televizyonuna konuşan kaynaklar, Tahran'ın İsrail'e yönelik ilk balistik füze dalgasını fırlattığını söyledi. Reuters, ABD'li iki yetkiliye dayandırdığı haberinde ABD ordusunun İran'dan İsrail'e yönelik fırlatılan İHA'yı düşürdüğü haberini servis etti.

İran Birleşmiş Milletler yetkilisi tarafından yapılan açıklamada "I·sraı·l rejı·mı· bı·r hata daha yaparsa İran'ın cevabı çok daha sert olacaktır. Bu İran ve İsrail arasında bir çatışma. ABD uzak durmalı. Saldırının sonuçlandığı varsayılabilir." ifadeleri kullanıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini topladı. Beyaz Saray'dan da saldırıyla ilgili yapılan ilk açıklamada "İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam" mesajı verildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın SİHA havalandırması öncesi, ülkenin savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve ordularının hazır olduğunu söyledi.

Binyamin Netanyahu, “Hem savunmada hem de saldırıda her tür senaryoya hazırız. İsrail devleti güçlüdür. İsrail ordusu güçlüdür. Kamuoyu güçlüdür” dedi.

Netanyahu ayrıca ABD’nin İsrail’in yanında yer almasını; İngiltere ve Fransa dahil birçok ülkenin desteğini takdir ettiklerini belirtti.

Beyaz Saray, İran'ın devam eden hava saldırısına karşı İsrail'in savunmasına destek vereceğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "İran, İsrail'e havadan saldırı başlattı" dedi ve ekledi:

"Başkan Biden açık dille söyledi: İsrail’in güvenliğine desteğimiz tamdır. ABD, İsrail halkının yanında duracak ve İran'dan gelen bu tehditlere karşı onların savunmasını destekleyecektir."

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da İran'ın "pervasız" olarak nitelendirdiği saldırısını kınadı. Sunak, İngiltere'nin "İsrail'in ve bölgedeki ortaklarının güvenliğine katkıda bulunacağını" söyledi.

İran BM yetkilisi: Saldırı sonuçlandı sayılır

İran'ın BM Daimi Temsilciliği, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e hava saldırısını değerlendirdi.

İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilen açıklamada, İran'ın askeri karşılığının "Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık" olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." ifadesi kullanıldı.

Çatışmanın İran ile İsrail arasında olduğu belirtilen açıklamada, "ABD bundan uzak durmalı" değerlendirmesi yapıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha