İptal yerine kupon çözümü hızla yayılıyor

İptal yerine kupon çözümü hızla yayılıyor
03 Nisan 2020, 21:56
Koronavirüs salgını sebebiyle zor duruma düşen Avrupalı tur operatörleri tatil iptalleriyle ilgili yeni bir çözüm getirdi.

Fransa, Belçika, Hollanda ve İtalya dahil olmak üzere birçok AB ülkesi, seyahat acentelerinin Covid-19 salgını nedeniyle tatilleri iptal edilen müşterilere kupon dağıtmalarına izin veren programlar sunuyor. Örneğin Fransa'da kuponlar kriz sona erdiğinde yeni rezervasyonlar için kullanılabilecek veya makbuz 18 ay içinde kullanılmazsa ödeme iade edilecek.

Bu sayede tur operatörleri ve seyahat acenteleri iptal edilen tatiller için müşterilerine iade yapmak zorunda kalmayacak ve nakit akışlarını korumuş olacak.

Fiebig: Almanya'da neden olmasın

Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) başkanı Norbert Fiebig, “Birçok AB ülkesi seyahat acentelerinde ve tur operatörlerinde likiditeyi korumak için şimdiden kupon çözümlerini tanıttı” dedi. Fiebig, komşu ülkelerin yaptığını Almanya'nın da yapabileceğini ifade etti.

Andryszak: Böyle bir çözüm sektörün ayakta kalması için çok önemli

Alman seyahat devi TUI, Almanya'da kupon sisteminin uygulanmasından yana. CEO Marek Andryszak, seyahat acentesi yöneticilerine yazdığı mektupta, böyle bir çözümün “ Tüm endüstrinin hayatta kalması için büyük önem taşıyacağını” söyledi.

Hükümet gözden geçiriyor

Alman Ekonomi bakanlığı devlet sekreteri Thomas Bareiß'e göre, Alman hükümeti bu tür tatil kuponlarına izin verip vermemeyi yoğun bir şekilde gözden geçiriyor. Alman Adalet bakanlığı teklif hakkında Avrupa Komisyonu ile temas halinde.

Bu arada, hem TUI hem de DER Touristik, satış ortakları arasındaki likiditeyi desteklemek amacıyla iptal edilen rezervasyonlar için seyahat acentesi komisyonlarını geri almamaya karar verdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha