Rota

Inturist CEO'su Tolçin: Konaklama vergisi kısıtlı bütçeli turistleri ürkütebilir

Inturist CEO'su Tolçin: Konaklama vergisi kısıtlı bütçeli turistleri ürkütebilir
07 Kasım 2019, 22:33
Konaklama vergisinin kısıtlı bütçeli turistleri ürkütebileceğini söyleyen Inturist CEO'su Sergey Tolçin, Rus turistlerin bir kısmının Tunus ve Mısır gibi daha ucuz destinasyonlara yönelebileceğini iddia etti.

Rus turistlerin tatillerinde ek para ödemek zorunda kalmasının rahatsızlık yaratacağını ileri süren Rus tur operatörü Inturist'in CEO'su Sergey Tolçin, “Otel fiyatına dahil edilen vergiler başka, doğrudan elden alınan vergiler başka bir şey. Turistlerin kafasında soru işaretleri oluşacak” dedi.

“Mısır’ın açılması güçlü bir rekabet oluşturur”

Konaklama vergisinin, Rusya’daki turizm piyasası üzerinde büyük bir etki yaratmayacağını, ama kısıtlı bütçeli turistleri ürkütebileceğini dile getiren Tolçin, “Turistlerin büyük kısmı alışacaktır ve başka destinasyonlara kayma olmayacaktır. Çünkü Türkiye, fiyat/kalite açısından iyi bir noktada. Avrupa vize demek. Tunus ise kitlesel destinasyon olarak algılanmıyor. Ama Mısır’ın açılması durumunda, güçlü bir rekabet oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

Anex Tour tur operatörü de konaklama vergisinin Rus turistleri büyük oranda etkilemeyeceği görüşüne katılıyor. Şirketten Sputnik’e yapılan açıklamada, “İtalya, İspanya, Fransa, Karadağ, Japonya ve hatta Rusya dahil birçok ülkede turist vergisi var. Mevcut durumda Türk otellerinde de bu verginin alınması muhtemelen turist akışını ve bu ülkeye olan talebi etkilemeyecek” dendi.

"Doluluk oranını düşürecek"

Rus Tur Operatörleri Birliği’nden Rus medyasına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk otelcilerin değerlendirmelerine göre, konaklama vergisi kabul edilirse bu, otel fiyatlarının en yüksek olduğu Temmuz-Ağustos aylarında doluluk oranını düşürecek. Çünkü bu dönemde, tüm vergiler dahil Türkiye’deki tatilin toplam maliyeti, turistlerin bir kısmını daha ucuz Tunus, Mısır ve hatta Yunanistan’a yönlendirebilir, çünkü bu ülkelerde turistlerden değil oda fiyatından vergi kesiliyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha