İnoksan, yılın ilk çeyreğini başarılı rakamlarla kapattı

İnoksan, yılın ilk çeyreğini başarılı rakamlarla kapattı
27 Mayıs 2019, 14:40
Dünya markası olma yolundaki hedeflerine emin adımlarla ilerleyen endüstriyel mutfak sektörünün öncü şirketi İnoksan, 2019 yılı ilk çeyrek rakamlarıyla önümüzdeki süreci pozitif tamamlayacaklarının ve ihracat hacmini artıracaklarının mesajını verdi.

2018 yılında kurumsal yapısını güçlendirmeye yönelik çalışmaları tamamlayan sektör devi İnoksan, 2 milyon avroluk makine yatırımıyla özellikle stratejik ürün gruplarında kapasite artışı gerçekleştirdi. Sene başında 2019 yılında global pazarlarda daha aktif olacaklarının sinyalini veren İnoksan Genel Müdürü Esra Batkın, “2019’un ilk çeyreği beklentilerimizin üzerinde, verimli ve güzel geçti” diyor ve önümüzdeki süreçte yurtdışındaki stratejik iş birlikteliklerine yoğunlaşacaklarının altını çiziyor.

“ABD, Çin ve Afrika pazarları önem taşıyor”

İnoksan’ın 2019 yılı için öncelikli hedefi; markalaşma ve ürün geliştirme süreçleri ile birlikte yaklaşık 8 yıldır dahil olduğu Turquality programı çerçevesinde ihracat oranını artırmak. Asya Pasifik ve CIS ülkelerinde oldukça güçlü durumda olduklarını söyleyen Esra Batkın: “2019’daki en önemli hedefimiz; Avrupa’daki toptan satış fırsatlarını değerlendirmek. Bu konuda 2018 başından bu yana ciddi girişimlerimiz oldu ve 2019 ilk çeyrek itibarı ile sonuçlarını almaya başladık. 2019 ortasında bu kanaldaki ivmemiz artacaktır. Bunun yanında 2019’da ABD, Çin ve Afrika pazarları bizim için birincil sırada önem taşıyor. ABD’de mevcut bir organizasyonumuz var ve güçlenerek büyüyor. Çin pazarında yaptığımız belge yatırımları ile 2019 ortalarında satışlarımızın hızlanmasını bekliyoruz. Afrika’da büyük işler almaya başladık. Operasyonel anlamda zorluklar taşıyan bir pazar olsa da büyük bir potansiyel var” diyerek ihracat hedeflerini özetliyor.

“Büyük otel ve tesislerde İnoksan imzası görmeye devam edeceksiniz”

Yılın ilk çeyreğini başarılı rakamlar ile kapatan mutfak lideri İnoksan’ın, bu başarısında ihracat hedeflerinin gerçekleşmesinin de payı olduğu belirtiliyor. Batkın: “İhracat hedefimiz düşündüğümüz seviyede gerçekleştiği için 2019 yılı ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreğe bakışımız da oldukça pozitif. İlk çeyrekte ihracat sonuçlarına göre Ar-Ge ve teknolojiye yaptığımız yatırımların ne kadar doğru ve yerinde olduğunu görmekteyiz. Ülke turizmindeki olumlu gelişmelerden dolayı turizm yatırımcıları ile iş birliği yapma konusunda ciddi adımlar atıyoruz. Büyük otel ve tesislerin mutfaklarında İnoksan imzası görmeye devam edeceksiniz” şeklinde konuşuyor.

Ekonomideki dalgalanmaları sektör açısından yorumlayan Batkın, “2019 yılının ikinci yarısında, sanayi üretimi başta olmak üzere, büyüme perspektifi bekliyorduk, ancak yerel seçimlerde sürecin 2 ay daha uzaması, bizim ve ülkenin odaklanmasını geciktirecektir” diyor. Bu sebeple 2020 hedeflerini korumanın hem sektör firmaları hem de İnoksan için büyük önem taşıdığını da ekliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha