İnoksan ürettiğinin yarısını yurt dışına gönderecek

İnoksan ürettiğinin yarısını yurt dışına gönderecek
04 Haziran 2019, 23:29
Endüstriyel mutfak sektörünün en önemli oyuncularından İnoksan Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da büyümesini sürdürüyor. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 2019 yılı yurt dışı hedeflerini anlattı.

1980 yılında Vehbi Varlık tarafından kurulan İnoksan, 4.000 çeşide varan yardımcı mutfak ürünüyle; otel, bar, kafe, restoran, catering ve turistik tesis gibi yeme içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara gereken tüm ürün ve aksesuarları üretip, gerektiğinde ithal ederek müşterilerine sayısız alternatif sunuyor.

Avrupa, ABD, Çin ve Afrika pazarları birinci sırada

İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, 2018 yılında üretimden satışlarının ihracat oranı yaklaşık yüzde 40 seviye olan ihracat oranlarını 2019 yılında yüzde 50 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Asya Pasifik ve CIS ülkelerinde oldukça güçlü durumda olduklarını belirten Varlık “ 2019’daki en önemli hedefimiz Avrupa’daki toptan satış fırsatlarını değerlendirmek. Bu konuda 2018 başından bu yana ciddi girişimlerimiz oldu ve 2019 ilk çeyrek itibarı ile sonuçlarını almaya başladık. 2019 ortasında bu kanaldaki ivmemiz artacaktır. Bunun yanında 2019’da ABD, Çin ve Afrika pazarları bizim için birincil sırada önem taşıyor. ABD’de mevcut bir organizasyonumuz var ve güçlenerek büyüyor. Çin pazarında yaptığımız belge yatırımları ile 2019 ortalarında satışlarımızın hızlanmasını bekliyoruz. Afrika’da büyük işler almaya başladık. Operasyonel anlamda zorluklar taşıyan bir pazar olsa da büyük bir potansiyel var.” diye konuştu.

Turquality programında

Mutfak profesyonellerinin taleplerine üst seviyede çözümler sağlayan İnoksan bunların yanı sıra çamaşırhane ekipmanları, açık büfeler ve soğuk odalar da üretiyor. 20.000 m² kapalı alanda kurulu teknolojik bir mutfak üssüne sahip İnoksan, 5 kıtaya ihracat yapıyor. Vehbi Varlık, İnoksan’ın aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı’nın “Türkiye’den dünya markaları yaratmak” amacıyla uyguladığı Turquality programı kapsamında, 5 yıllık Gelişim Yol Haritası’nda yer alan hedeflerini adım adım gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor. Bu noktada Turquality programında 2,5 yılı geride bıraktıklarını hatırlatıyor.

İnoksan Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık

Cironun yüzde 2’si AR-GE’ye

İnoksan AR-GE Merkezi sürekli gelis¸en teknolojik alt yapısı ve nitelikli is¸ gücüyle bu¨yu¨meye devam ediyor. Firma, 35‘in u¨zerinde o¨zgu¨n endu¨striyel u¨ru¨n tasarım tescili ile yıllık cirosunun yüzde 2’sini AR-GE faaliyetlerine ayırıyor. Türkiye’de ilk yerli kombi fırını üreten şirket olan İnoksan Inosmart marka fırınlarıyla sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor ve onları dinleyerek Ar-Ge çalışmalarını güçlendiriyor. Bunun yanı sıra 6.000 tabak yıkama kapasiteli BYF600 bulaşık yıkama makinesi sektör profesyonellerinden yoğun ilgi görüyor.

İnoksan’ın faaliyet alanları içerisinde ana mutfak, açık büfeler başta olmak üzere; gemi mutfağı, hastaneler fabrikalar, okullar gibi birçok güçlü referans bulunuyor. Bunlardan bazıları; ISS, Sardunya Catering, Radisson, Hilton, Divan Grubu, Arçelik, Borusan, Eti, Ford Otosan, TÜPRAŞ, Bosch, Mercedes, Acıbadem Hastanesi, Memorial Grubu, Koç Üniversitesi Hastanesi, Doğa Koleji, Bilfen, Okyanus Koleji, Kültür Üniversitesi…

Sektör 60 bin kişiye istihdam sağlıyor

Endüstriyel mutfak sektörü 15 milyar lira pazar büyüklüğüne ulaşan ve 60 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör haline geldi. Türkiye çevre ülkeler arasında birinci ve Avrupa’da endüstriyel mutfak ekipmanları üretimi konusunda ikinci sırada. Türkiye dünya arenasında yenilikçi ürünleriyle boy gösteriyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha