İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı... Flaş değişiklikler!

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı... Flaş değişiklikler!
17 Eylül 2021, 19:12
İngiltere Türkiye'nin de merakla beklediği seyahat güncellemesini bugün yaptı.

İngiltere'nin Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında oluşturduğu kırmızı, sarı ve yeşil seyahat listelerini bugün güncelledi.

Türkiye dahil 8 ülke kırmızı listeden çıkarıldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps güncellemeyle ilgili bilgileri twitter hesabından paylaştı. Shapps, 22 Eylül'den itibaren Türkiye, Mısır, Pakistan ve Maldivler dahil olmak üzere 8 ülkenin otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkarılacağını açıkladı.

İngiltere, Türkiye'yi 22 Eylül'den itibaren kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldı.

Türkiye'den gidenler artık otel karantinasına girmeyecek

Türkiye, İngiltere'de ülkelerin "kırmızı", "sarı" ve "yeşil" olarak kategorilendirildiği l17 Mayıs'tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

Mayıs'tan bu yana Türkiye'den İngiltere'ye yalnızca İngiliz vatandaşları ve oturma izni olanlar gidebiliyor ve 11 gecelik otel karantinası için 2 bin 285 sterlin ücret ödemesi gerekiyordu.

Artık sadece yeşil ve kırmızı liste olacak

İngiltere seyahat kurallarını da basitleştirdi. Daha önce 5 farklı kategori altında değerlendirilen ülkeler artık sadece yeşil ve kırmızı kategorisi içinde değerlendirilecek. Alınan karar uyarınca İngiltere artık ülkeleri yalnızca "yeşil" ve "kırmızı" kategorilere ayıracak.

Çift aşılı kişilerden İngiltere'ye dönüşte PCR testi zorunluğu kalktı

Çift aşılı kişilerden İngiltere'ye dönüşte PCR testi istenmesi zorunluğu da kaldırıldı. Bunun yerini, hızlı testlerin alması öngörülüyor.

Türkiye'nin tüm yaz sezonu boyunca, örneğin Hindistan sarı listedeyken dahi kırmızı listede tutulması tartışma konusu olmuştu.

İngiltere'de yaşayan ve vatandaşlığı ya da oturum izni olmayan çok sayıda Türk vatandaşı da, otel karantinasına girmemek için yeşi ya sarı listedeki ülkelerde 11 gün geçiriyordu.

İngiltere'de Londra merkezli PGMBM adlı hukuk firması, otel karantinası uygulaması nedeniyle çok sayıda yolcuyu temsilen hükümete karşı dava açacağını açıklamıştı.

Ayrıntılar geliyor....

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha