İngiltere'nin Portekiz kararı sonrası havayolları düğmeye bastı

İngiltere'nin Portekiz kararı sonrası havayolları düğmeye bastı
21 Ağustos 2020, 17:10
İngiltere'de hükümetin Hırvatistan ve Avusturya'nın karantina listesine eklendiğini ve Portekiz'in kaldırıldığını duyurmasının ardından tatilciler için tavsiyeler gelmeye başladı; havayolları da Ağustos ve Eylül programlarını revize ediyor.

Hırvatistan, Avusturya, Trinidad ve Tobago'dan evlerine dönen İngilizlerin Cumartesi gününden itibaren 14 gün süreyle kendi kendilerini tecrit etmesi gerekiyor. Enfeksiyon oranındaki artış nedeniyle bu ülkeler "güvenli ülkeler" listesinden çıkarıldı. Bilindiği üzere daha önce İspanya ve Fransa bu listeden çıkarılmıştı.

Ancak İngilizler için iyi haber Portekiz için geldi. Gözde destinasyon Portekiz karantina listesinden çıkarıldı; yani İngilizler artık herhangi bir kısıtlama olmaksızın oraya özgürce seyahat edebilecek. Ağustos'un son günleri ve Eylül ayı için Portekiz'e dönük tavsiyeler başladı bile.

İşte havayollarındaki güncel gelişmeler:

Easyjet

Havayolu, hükümetin tavsiyesindeki değişikliğe rağmen Hırvatistan ve Avusturya'ya uçmaya devam edeceğini açıkladı. Ancak hükümetin kararından sonra seyahat etmek istemeyen müşterilerin, uçuşlarını ek ücret ödemeden erteleyebileceği veya rezervasyon değeri taşıyan bir kupon alabileceğini duyurdu.

Havayolu yetkilisi easyJet müşterileri için Portekiz ve Hırvatistan tatillerinin başlama tarihini en erken 1 Eylül olduğunu belirtti. Yetkili Portekiz programlarını gözden geçireceklerini ve daha önce talepte bulunan müşteriler ile temasa geçeceklerini sözlerine ekledi.

Jet2

Jet2 da easyjet gibi seyahat uyarısına rağmen Hırvatistan'a uçmaya devam edecek. 24 Ağustos'ta Portekiz uçuşlarını başlatacak. Yani aslında dönüşte 14 gün karantinayı göze alanlar Dubrovnik, Split ve Pula'ya uçabilecekler.

30 Ağustos'tan önce rezervasyon yaptıranlar artık seyahat etmek istemiyorlarsa ek ücret ödemeden bakiyeleri ile yeniden rezervasyon yapabilecekler. Öte yandan havayolu Hırvatistan paketlerini 31 Ağustos'a kadar iptal ettiğini, bu tarihten sonraki durumu hükümetten bilgi aldıktan sonra güncelleyeceğini duyurdu.

Ryanair

İrlandalı havayolu da Hırvatistan ve Avusturya'ya uçuşlarına devam edecek. Ryanair iptal etmek isteyenlerin biletlerini ileri bir tarihe erteleyebileceğini ancak fark ücreti alınabileceğini açıkladı.

Havayolu şirketi Birleşik Krallık Hükümeti'ni, havalimanlarında gelişmiş testler, temaslı izleme ve hızlı testler gibi uluslararası seyahatlere daha tutarlı ve bilime dayalı bir yaklaşım sergilemeye çağırarak etkisiz karantina uygulamasının kaldırılması çağrısında bulundu.

TUI

Seyahat devi TUI ise 29 Ağustos'ta Portekiz uçuşlarına yeniden başlayacağını açıkladı. TUI sözcüsü Hükümetin, İngiliz gezginlerin Birleşik Krallık'a döndüklerinde karantina altına alınmaya gerek kalmadan Portekiz'e tatil yapabileceklerini onaylamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha